A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlege pénteken kiadott - teljes egészében a választások után várható magyarországi gazdasági fejleményeknek szentelt - felzárkózó piaci helyzetértékelésében közölte: mindezek alapján 3, 6 és 12 havi távlatban most 265, 265 és 255 forintos euróárfolyamot vár az eddigi előrejelzésekben szereplő 270, 275 és 275 forintos árfolyamok helyett.
A GS londoni elemzői ezzel együtt 5,50 százalékról 5,00 százalékra módosították az idei jegybanki kamatmélypontra adott prognózisukat, emellett - a még folytatódó recessziót valószínűsítő konszenzussal szemben - már az idei év egészére is várnak valamelyes - 0,1 százalék körüli - gazdasági növekedést.
A ház jövőre már robusztusabb, 3,2 százalékos egész évi növekedést vár a magyar gazdaságban. Eddigi saját előrejelzései 0,4 százalékos idei visszaesést és 2,8 százalékos jövő évi reálnövekedést valószínűsítettek. A Goldman Sachs citybeli elemzői elismerték, hogy az új, javított növekedési prognózis a londoni konszenzusnál is számottevően jobb, ez ugyanis 0,2 százalékos idei GDP-csökkenést és 2011-ben 2,4 százalékos növekedést jósol.
A GS saját előrejelzéseinek feljavítását a vártnál jobb export- és ipari termelési adatokkal, a háztartások devizaadósságainak tavalyi gyors ütemű törlesztésével, valamint a magánfogyasztás stabilizálódására utaló jelekkel indokolta. A ház felidézi, hogy a Fidesz - amely "szinte bizonyosan megnyeri" a választásokat - már kifejezte készségét a tárgyalásra egy új IMF-programról. Az új kormány lazább rövid távú költségvetési feltételrendszerre törekedne, de készen állna szerkezeti reformok bevezetésére is, amelyek hosszú távon megtakarításokat hoznának, és fenntarthatóbbá tennék az államháztartási konszolidációt - jósolták pénteki elemzésükben a Goldman Sachs londoni részlegének szakértői.
A ház - már korábban is kifejtett - véleménye szerint könnyen megeshet, hogy az új magyar kormány "próbára teszi" az IMF és a piacok türelmét, mozgástere azonban korlátozott lesz, mivel a forint valószínűleg reagálna, ha "elhúzódónak és rázósnak" bizonyulnának a valutaalappal és az uniós bizottsággal folytatandó tárgyalások. Mivel a magyar háztartások több mint felének devizaalapú adósságai vannak, a gazdaságpolitikai folytonosság bármilyen megszakadása - ami forintgyengüléshez vezethet - azonnal és közvetlenül a választókat sújtaná, éppen az októberi önkormányzati választások előtt, és ez végső soron "a megfelelő magatartásra fogja késztetni a Fidesz-kormányt" - áll a Goldman Sachs pénteki londoni elemzésében.
Az új IMF-megállapodást és a Fidesz-kormány felelős költségvetési magatartását más nagy londoni házak is jósolják. A JP Morgan legutóbbi londoni elemzése azt valószínűsítette, hogy a következő kormány szeptemberig új, 2-3 éves elővigyázatossági készenléti megállapodás megkötését fogja javasolni az IMF-nek - a jelenlegi megállapodás október 6-án lejár -, és ha a valutaalap ebbe belemegy, az erősítené a Fidesz gazdasági programjának hitelességét.
Az HSBC bankcsoport minapi magyarországi választási esélylatolgatásában azt írta: megítélése szerint a piac jelenleg "túlárazza" a Fideszhez kötött politikai-költségvetési kockázatokat, tekintettel a párt "viszonylag biztató" múltbeli költségvetési teljesítményére. Emellett a Fidesz is tudatában van annak, hogy a piaci bizalom megőrzése végett szükséges "a konstruktív viszony" fenntartása az IMF-fel - állt az HSBC londoni értékelésében.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport legutóbbi előrejelzése szerint a költségvetési hiánycél kérdésében az IMF mutat majd "valamelyes rugalmasságot", de csak abban az esetben, ha az új kormány demonstrálja, hogy képes olyan reformok elfogadtatására, amelyek a későbbi években elősegítik a költségvetési konszolidációt. E cég szerint 5 százalék körüli idei GDP-arányos hiánycélról születhet megállapodás.
MTI/Menedzsment Fórum