A magyar kormányok a 60-as évek óta külső hitelekből fedezték a hazai fogyasztási vágyat, így biztosítva a társadalmi békét, és ez a hagyomány túlélte az 1989-ben kezdődött szabadpiaci átalakulást is, áll a londoni üzleti napilap írásában, amely szerint a fájdalmas reformlépések Magyarországon politikai öngyilkossággal érnek fel.
A Financial Times napi gazdasági-politikai fejleményeket elemző rovata, amely csütörtökön szintén külön cikkben foglalkozott a pénzügyi védőcsomaggal, magyarul idézte a "Hátravan még a feketeleves" közmondást, azt írva, hogy országszerte "ezt mormogják" az emberek a 25 milliárd dolláros segítség hírének ismertté válása óta.
Jóllehet a feltételekről egyelőre kevés részlet ismert, a lap szerint 1,8 százalékos GDP-arányos elsődleges jövő évi költségvetési többlet eléréséről "beszélnek", ami becslések szerint a fogyasztás 3,7 százalékos visszaesésével járna. Sokan még meredekebb lassulást várnak, ami csökkentheti az adóbevételeket és még mélyebb kiadáscsökkentést tehet szükségessé, áll a Financial Timesban.
A lap szerint azonban a válság valószínűleg lehetővé teszi az "ingatag" kisebbségi kormánynak az eddig kiszámíthatatlannak ígérkező költségvetési szavazás túlélését. Tovább rontja ugyanakkor "az üzlet- és Nyugat-párti miniszterelnök" esélyeit az előretörő jobboldal megállítására a 2010-es választásokon, áll a londoni napilap elemzésében.
A Financial Times felidézi Orbán Viktor múltbeli kijelentését arról, hogy "van élet az EU-n kívül is". A lap szerint a baj a Fidesz elnökének politikai hasznára válik; a cikk idézi egy "baráti újság" szalagcímét is, amely szerint Magyarország - Izlanddal, Fehéroroszországgal, Ukrajnával és Pakisztánnal együtt - "felkerült a szégyenlistára".