Legfrissebb előrejelzéseikben ugyanakkor kiemelték, hogy Magyarország - szinte egyedüliként a világon - tavaly jelentős többletet ért el strukturális elsődleges államháztartási mérlegében.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének új térségi deviza- és makro-előrejelzése 3, 6 és 12 havi távlatban most 275, 275 és 270 forintos euró árfolyamot valószínűsít a korábbi prognózisban szereplő 265, 265 és 255 forintos árfolyamok helyett. A cég szerint "a politikai zajongás" folytatódásának lehetősége további piaci kilengéseket okozhat, s ezért a GS most az eddig vártnál fokozatosabb forinterősödéssel számol.
A ház citybeli elemzői ugyanakkor felhívják a figyelmet a magyar költségvetési pozíció jelentős javulására az IMF-program kezdete óta. Saját számításai szerint a strukturális elsődleges magyar államháztartási egyenleg tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 2,75 százaléka körüli többlettel zárt, ami a cég szerint "szokatlan a térségben, sőt az egész világon".
A JP Morgan bankcsoport ugyanakkor az általa eddig jósolt 4 százalékról 3 százalékra vette vissza a jövő évi magyar GDP-növekedésre adott prognózisát a gyenge euróövezeti kilábalásra hivatkozva. A cég citybeli szakértői ennek előzményeként 1,9 százalékról 1,4 százalékra rontották a valutauniós gazdaságok átlagos növekedésére adott, 2011-re szóló becslésüket. A ház ennek alapján rontotta a cseh, a lengyel és a román gazdaságra adott 2011-es növekedési előrejelzését is, 4 százalékról 3,2 százalékra, 4,2 százalékról 3,7 százalékra, illetve 4 százalékról 2,8 százalékra.
A JP Morgan indoklásában megállapította, hogy a közép-európai gazdaságok kilábalása nagyon érzékeny az euróövezeti ciklikus fellendülésre. Ez az érzékenység nemcsak a nagyon szoros kereskedelmi és működőtőke-áramlási kapcsolatokból ered, hanem abból is, hogy a közép-európai térség jelenlegi kilábalásának elsődleges hajtóereje a külső kereslet.
A múltban a közép-európai gazdaságok erős euróövezeti növekedés nélkül is képesek voltak erőteljes növekedésre, tekintettel a gyors hitelkiáramlásra és jövedelem-emelkedésre - áll a JP Morgan csütörtöki londoni elemzésében, amely az idei évre adott 0,8 százalékos magyar GDP-növekedési prognózist változatlanul hagyta.
A cég ugyanakkor közölte, hogy korábbi előrejelzésével szemben - a gyengített jövő évi növekedési becslés ellenére - most már nem vár további jegybanki kamatcsökkentést Magyarországon, s a jelenlegi 5,25 százalékos MNB-kamat tartós fennmaradásával számol. A JP Morgan elemzői szerint ugyanis éppen a gyengébb euróövezeti növekedési kilátás, valamint a folytatódó globális piaci stressz lefelé ható nyomást gyakorol a térségi fizetőeszközökre, így a forintra is, ami a gyenge belső kereslet közepette is nehézzé teszi a további kamatcsökkentést az MNB számára.
A JP Morgan elemzői korábbi prognózisukban még 4,5 százalékos idei magyarországi kamatmélypontot és 5 százalékos jövő év végi kamatszintet valószínűsítettek. A csütörtökön kiadott új előrejelzésükben ugyanakkor 2011 végére már 5,75 százalékig visszaemelkedő MNB-kamatot jósolnak.
MTI/Menedzsment Fórum