Korai temetni a magyar gazdasági növekedést, jelentette ki Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója a jegybank legfrissebb inflációs jelentésének ismertetésekor. Az MNB az idei évben 2,8, míg jövőre 3 százalékos GDP növekedést vár. A növekedés alapja a lakossági fogyasztás dinamikus felfutása lesz, melyet a jelentős mértékű reálbér-növekedés alapoz meg.
A jegybank optimizmusát, a márciusi előrejelzés fenntartását az első negyedéves GDP-számok tükrében azzal indokolja, hogy az első 3 hónap visszaesését átmeneti hatások okozták. Számításaik szerint az EU-források beáramlása 1,3, míg a járműipari gyárak leállásának közvetlen és közvetett hatása 1 százalékkal fogta vissza a növekedést.
A negyedik hónaptól elérhető ágazati statisztikák (ipar, külkerkereskedelem, kiskereskedelem) ugyanakkor már „visszapattanást mutatnak”, ami alapján az MNB a második negyedéves növekedést 2 százalék fölé várja. Mivel a teljes évre továbbra is 2,8 százalékos bővülést vár az MNB, így számításaik szerint a második félévben igen erős növekedésre számíthatunk. A harmadik negyedévben 4 százalék fölötti GDP-növekedést vetítenek előre, amit elsősorban a lakossági fogyasztás élénkülése alapoz meg, de a vállalati hitelezés felfutása, valamint az EU-források ismételten növekvő beáramlása is támogatni fog.
Íme, az első nyomtatott irodaépület!
A jegybank várakozása szerint a dinamikus reálbér-növekedés csak mérsékelt inflációt fog okozni, mivel véleményük szerint a magyar gazdaságot továbbra is negatív kibocsátási rés jellemzi, ami miatt a bérek kiugró emelkedése döntően a „fogyasztásban fog kicsapódni”.
Az MNB szerint a bérdinamika mellett további tényezők is a fogyasztás felfutását segítik, így a lakosság esetében az óvatossági megfontolások oldódhatnak, ami az elhalasztott fogyasztásokat „aktivizálhatja”. Szintén a lakossági fogyasztás erősödését segíti az ingatlanpiac felfutása, amivel párhuzamosan a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet is erősödik. Ráadásul úgy tűnik, hogy a végéhez közelít a lakosság adósságleépítési folyamata, egyre nagyobb a kereslet a hitelek iránt.
mfor.hu