A banki részvények szárnyalása nem meglepetés, hiszen miután a kormány február 9-én bejelentette, hogy az EBRD-vel közösen beszáll az Erste Bankba, és a megállapodás részeként már jövőre csökkenhet a banki különadó mértéke, a tőzsdén jegyzett bankpapírok szárnyalásba kezdtek.
Ahogy az OTP lenti grafikonján láthatjuk, ez az emelkedés márciusban is kitartott, sőt még erősödött is.
A jegybank friss statisztikája szerint egyébként a nem pénzügyi vállalatok részvényei is jelentős mértékben emelkedtek, hiszen egy hónap alatt 7 százalékkal értékelődtek fel.
A lakosság által az elmúlt években felkapott befektetési jegyek viszont nem teljesítettek különösebben jól a 0,3 százalékos hozammal. Ráadásul a pénzpiaci alapok hozama még mínuszos is volt (-0,6%). Ugyan ez utóbbi alapok kockázata az egyik legalacsonyabb, így ennek megfelelően alacsonyabb hozamot is tudnak nyújtani, de a befektetők valószínűleg nem lesznek túl boldogak ha azt látják, hogy az elmúlt hat hónapban semmit sem hoztak ezek a papírok. A jegybanki statisztika szerint ugyanis az elmúlt fél év összesített átértékelődése -6,9 milliárd forintot eredményezett. Így nem lehet azon csodálkozni, hogy a BAMOSZ adatai szerint februárban 24 milliárd forint távozott a pénzpiaci alapokból.
Ugyanakkor az is valószínű, hogy a jegybank által márciusban elindított kamatvágási ciklus átmenetileg ismét pozitívabb környezetet fog teremteni ezeknek az alapoknak. Egészen addig, amíg tart a kamatcsökkenés, utána viszont még alacsonyabb hozamokkal számolhatnak az ide befektetők.
Az újra beindult jegybanki (valószínűleg) kamatvágások a hazai állampapírokba fektető kötvényalapoknak is jól fog majd jönni. A központi kormányzat által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok közül az éven túliak ugyanis 0,7 százalékos mínuszt produkáltak februárban. (A februári összesített 248,5 milliárdos veszteség 64 százalékát a devizában denominált papírok hozták össze, ebben viszont a forint erősödése is szerepet játszik.)
Persze az állam (központi kormányzat) által kibocsátott értékpapírok az elmúlt hónapokban összességében még mindig jelentős hozamokat generáltak.
Az MNB statisztikája szerint idén összesen 209,9 milliárdot, a februárban záródott félévben 393,9, míg teljesen évben 838,5 milliárd nyereséget termeltek a tulajdonosainak.
mfor.hu