5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar pénzintézetek likviditási helyzete és stressztűrő képessége jelentősen javult az elmúlt fél évben, ugyanakkor a gazdaság növekedését továbbra is képtelen támogatni a szektor - hangzott el egy hétfői sajtótájékoztatón. Mfor.hu-tudósítás.

A bankoknak köszönhető a recesszió

A magyar bankrendszer sokkellenálló képessége jelentősen javult, ugyanakkor továbbra is komoly probléma, hogy a pénzintézetek nem tudják támogatni a gazdasági növekedést - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn bemutatott friss stabilitási jelentésében.

A jegybank szakemberei szerint ma a bankrendszer ha akarna, tudna hitelezni, a probléma a hajlandóságban van. Ennek oka egyrészt a portfólió erős romlása miatti céltartalékképzés, másrészt pedig a fennmaradó szigorú fiskális feltételek, magas adók, melyek egyaránt csökkentik a bankok jövedelmezőségét.

"Elsősorban a vállalati hiteleknél látunk szigorú feltételeket a bankoknál, a lakossági hiteleknél inkább a keresleti tényező erősebb. Ugyanakkor egyik területen sem számítunk jelentős fordulatra 2015 előtt" - emelte ki Nagy Márton, az MNB pénzügyi stabilitásért felelős igazgatója.

A jegybank most vezette be az úgynevezett Pénzügyi Kondíciós Indexet (PKI), mely azt mutatja, hogy az idei első félévben a bankrendszer 2 százalékkal vetette vissza a gazdaság növekedését. Vagyis ha a pénzintézetek problémái kisebbek lennének, ha nem is támogatnák a növekedést, de legalább semleges lenne a hatás, akkor a gazdaság nem esett volna vissza az év első felében. "Kijelenthető, hogy ma a gazdaság csökkenését a bankrendszer okozza" - mondta Nagy Márton.

Továbbra is komoly kockázatok vannak

A javuló likviditási- és tőkehelyzet ellenére a jegybank szakértői továbbra is komoly problémákat, lehetséges veszélyeket látnak. Ilyen kockázat többek között az eurózóna folytatódó adósságválsága, a romló növekedési kilátások, a nagyon rossz jövedelmezőség, a külföldi forráskiáramlás esetleges gyorsulása.

Az MNB szokás szerint most is elvégezte stressztesztjét a bankrendszerben, a teszt eredményei azt mutatják, hogy a likviditási körülmények még egy kedvezőtlen helyzet esetén is jelentősen javultak tavasz óta. A tesztben már számoltak a fennmaradó bankadóval, emellett a jegybank becslései szerint a tranzakciós illetéket teljes egészében az ügyfelekre hárítják majd a pénzintézetek.

A szolvencia stresszteszt azt mutatja, hogy alappályán két év alatt további 555 milliárd forintnyi hitelezési veszteségük keletkezhet a bankoknak, ez nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a lakossági és a vállalati portfóliók között. Stresszhelyzetben a hitelezési veszteség 971 milliárd forintra emelkedhet. A mostani elemzésben a gazdaság vártnál 4,3 százalékkal nagyobb visszaesését, a CDS-felár 300 bázispontos emelkedését, a forint 15 százalékos gyengülését és az ingatlanárak 10 százalékos csökkenését vették stresszforgatókönyvnek a szakemberek.

A teszt tanulságai azt mutatják, hogy a fent felvázolt stresszforgatókönyv esetén is a bankrendszer mindössze 5 százalékának lennének tőkeproblémái. Ennek oka, hogy az elmúlt években az anyabankok összesen 2,4 milliárd eurónyi friss tőkét juttattak magyar leányvállalataiknak, ami nagyon jelentős feltőkésítést jelent - emelte ki Nagy Márton. Mindezek mellett ugyanakkor 2009 óta összesen 14 milliárd euróval csökkent a magyar bankrendszer külföldi forrásainak összege, ez is azt mutatja, hogy nincs hitelezés, ezért kevésbé vannak ráutalva a külföldi forrásokra a bankok.

Az MNB szakembere azt is kiemelte, hogy a hitel/betét mutató a 2008-2009-es 160 százalék körüli szintről 118 százalékra csökkent. Ha ilyen ütemben folytatódik ez, akkor az idei év végére 110 százalék körülre, jövőre pedig 100 százalék körülre eshet ez az arány, vagyis a teljes hitelezést betétekből finanszírozhatják a bankok. Ez alapvetően kedvező folyamat, de a csökkenés gyorsasága aggasztó lehet, mert rontja a gazdaság növekedési kilátásait.

A további kockázatok között említette Nagy Márton a portfólió romlását, mely elsősorban a vállalati hitelek esetében nagyon jelentős, a jövőben akár 25 százalékra is emelkedhet a nem teljesítő hitelek aránya ezen a téren. A háztartások esetében az árfolyamgát miatt alacsonyabb aránnyal számol a jegybank.

A portfólió esetében nem csak a nem teljesítő hitelek aránya, hanem azok értékvesztéssel való fedezettsége is lényeges, ezen a téren nem állnak túl jól a hazai bankok - mondta az MNB igazgatója. A jelek szerint elsősorban a projekthitelek és a devizaalapú jelzáloghitelek esetében tapasztalható alulfedezettség.

A stabilitási jelentésben a nemzeti bank arra is felhívja a figyelmet, hogy a bankok veszteségeik egy részét át tudják hárítani a rendben fizető adósokra, európai összehasonlításban nagyon magas a kamatmarzs aránya a mérlegfőösszeghez viszonyítva. Nagy Márton szerint ez hosszútávon nem kedvező folyamat, ezért igyekezni kellene változtatni rajta.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!