4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha a kormány nem állít össze egy, a GDP 1,5 százalékát kitevő korrekciós intézkedéscsomagot, a költségvetési hiány jövőre 3,5-4 százalékig szaladhat. Emellett csak minimális bővülés lehet a foglalkoztatottságban, a gazdasági növekedés húzóereje pedig továbbra is az export lehet - derült ki a jegybank sajtótájékoztatóján. Mfor.hu-tudósítás.

"Aktuális előrejelzésünkben a kockázatok a korábbiaknál is nagyobbak" - kezdte Virág Barnabás, a jegybank szakembere az inflációs jelentés bemutatását. A globális pénzpiaci optimizmus a hazai megítélés javulását okozta, miközben a növekedési adatok a vártnál gyengébben alakultak. Miközben a visszafogott növekedés és a magas munkanélküliség strukturális problémákra hívja fel a figyelmet, addig az infláció a kormányzati intézkedések és a korábbi költségsokkok miatt gyorsult - foglalta össze Virág Barnabás a jelenlegi kiinduló helyzetet.

Továbbra is az export segíthet

A külső exportpiacokat egy visszafogott növekedés jellemezheti, mivel 2013-tól újabb autóipari kapacitások jelennek meg, melyek erősítheti a hazai exportot. A szakember szerint ez maradhat a növekedés egyetlen forrása jövőre.

A hitelezést illetően elmondta: a bankok hitelezési hajlandósága továbbra is alacsony szinten lehet, és a nettó kihelyezés a vállalatok és a lakosság esetében is negatív maradhat. Vagyis, inkább hitelvisszafizetések történnek majd.

A munkaerőpiacon nem lehet nagy változás

A munkahelyvédelmi akciótervet pozitív lépésként értékelte a szakember. Úgy véli, ez döntően a romló gazdasági környezetben a vállalatok profithelyzetét javíthatja, stabilizálhatja, és alapvetően a foglalkoztatottság megtartásában lehet nagy szerepe. A foglalkoztatás növekedésében csak minimális változásra számítanak, a szakember szerint mindössze 0,5 százalékos bővülés történhet, miközben a bérek növekedésében korrekció következhet be. Idén ugyanis nemcsak az átlagbér alatti, de az afelett keresők esetében is jelentős (5 százalékos növekedés következett be). Ennek több oka lehet: egyik a béreltolódás, a másik az adórendszer drasztikus változásának fehérítő hatása, végül okozhatta ezt a változást az is, hogy ezeknél a kategóriáknál munkaerőpiaci hiány kezd kialakulni. A jelenlegi információk szerint azonban ezt még nem lehet eldönteni, jövő év elején lehet tisztábban látni a szakemberek szerint.

Az MNB-ben 2013-ban is a reáljövedelmek csökkenésére számítanak, aminek következménye az lesz, hogy továbbra is alacsony fogyasztási és beruházási hajlandóság jellemzi a háztartásokat majd. A nettó pénzügyi megtakarítások pedig tartósan a válság előtti szinten maradhatnak, tehát óvatos költés jellemezheti a háztartások viselkedését a szakember szerint.

A költségsokkok egyre markánsabban épülnek be az inflációba, és a maginflációba is. "Gyakorlatilag 2013 közepéig a maginfláció gyorsulására számítunk, jövőre további meghatározó tényező az indirekt adók hatása lehet, mely meghaladhatja az egy százalékot is" - véli Virág Barnabás.

A GDP 1,5 százalékát kitevő intézkedésekre lehet szükség

Az IMF-tárgyalások melletti elköteleződést látva a hiánypálya korrekciója a következő hetekben megtörténhet a költségvetésben. Ezt szem előtt tartva az MNB szakértői beépítettek egy hipotetikus intézkedéscsomagot. Virág megjegyezte: "ez csak technikai feltevést jelent, és nem azt, hogy lennének információink a kormány terveiről".

Újságírói kérdésre a szakember elmondta "a jövő évi magas inflációt alapvetően nem ez a hipotetikus csomag vezeti, próbáltunk olyan csomagot összeállítani, melynek minimális hatása van. A csomagban azokat a már meghirdetett Széll Kálmán Tervben megfogalmazott intézkedéseket vettünk figyelembe, melyek eddig még nem valósultak meg". Ezt elfogadva az idei évben 3 százalék alatt, a jövő évben 2,5 százalék közeli hiánypálya valósulhat meg a tartalékok eltörlése mellett - mondta Virág Barnabás.

Ha ez az intézkedéscsomag mégsem valósul meg, 3,5-4 százalék lenne jövőre a hiány, de sokat számít, milyen környezetben lenne ez a hiány. "Azt feltételezzük, hogy az IMF-tárgyalásoktól függetlenül a magyar gazdaságpolitikának alapvető érdeke, hogy 3 százalék alatt maradjon a hiány. Ha efelett alakulna, romlana a kockázati megítélés, elszállna az árfolyam" - részletezte a szakember.

Az alapkamatról

Az MNB szakértői csapata szerint a romló növekedési kondíciók a monetáris politika lazítása irányába hatottak, amivel szemben a romló inflációs kilátások a szigorítást követlenének meg. Ezek a hatások nagyjából semlegesítették egymást, így azok alapvetően a jelenlegi monetáris kondíciók fenntartása irányába mutatnak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!