5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Régiós összehasonlításban is nagyon magas a magyar bankrendszer nettó kamatjövedelme a mérlegfőösszeghez képest. Ezt pedig a verseny fokozásával csökkenteni lehetne - vélik a jegybank szakemberei.

4 százalék volt a magyar bankrendszer nettó kamatjövedelmének mérlegfőösszeghez viszonyított aránya 2012 június végén. Régiós versenytársainkhoz képest ez nagyon magas szám, hiszen a cseheknél és a lengyeleknél ez az arány jóval 3, míg a szlovákoknál 3,5 százalék alatt van. A fejlett nyugat-európai piacon pedig a 2 százalékot sem érti el ez a mutató - közölte Vonnák Balázs, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakembere a stabilitási jelentést bemutató sajtótájékozatón. 

(Forrás: MNB)

A bankok ezúton elért hatalmas nyereségét a verseny fokozásával lehetne csökkenteni. (mfor.hu szerk: a nettó kamatmarzs nagyon eltérő szinten van jelenleg a magyar pénzintézeteknél. Az első negyedéves adatok szerint az OTP Core nettó kamatmarzsa 4,4, míg az FHB-nak csak 2,37 százalék.)  Az MNB szakemberei öt javaslatot is megfogalmaztak a verseny fokozása érdekében. Ezek között megtalálható a közjegyzői díjak, valamint az előtörlesztési díjak 1-1,5 százalékos maximalizálása, a folyószámlák, illetve az állami támogatás hordózhatósága, valamint olyan piaci szereplők megjelenése is, amelyek a háztartások számára a legjobb konstrukciók kiválasztásában segítséget tudnának nyújtani.

Nem minden bank érdekelt a magas árfolyamgát belépési számban

Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója egy kérdésre válaszolva elmondta, az árfolyamgáttal kapcsolatban kétfajta adat szokott a médiában megjelenni. Egyrészt a most március végén közölt harmincegynéhány százalékos arány a devizahitelesek teljes számára vetíti az árfolyamgátba belépettek számát, másrészt van egy olyan arányszám, ami a potenciálisan beléphetők arányára vetít. Ez utóbbi 41 százalék volt az első negyedév végén. De még ez az érték is alacsony, az MNB szerint 70 százalék lenne a kívánatos. Nagy felhívta arra a figyelmet, hogy a bankok hozzáállása is eltérő, hiszen az árfolyamgát veszteségét a bank és az állam vállalja magára. Így a banki hitelportfóliótól függően a bankok más-más érdekek mentén motiválhatják ügyfeleiket az árfolyamgát belépésére.

Nagy: mindenféleképpen 3600 milliárdra csökken a kéthetes állomány

A stabilitási jelentés szerint a magyar pénzügyi szektornak az éves GDP-növekedésre gyakorolt teljes hatása a tavalyi -2 százalékról nulla százalékra emelkedett. Ez elsősorban a monetáris kondíciók (pl.: alapkamat csökkenés) változásának köszönhető, hiszen maga a bankrendszer még mindig a "növekedés ellenében dolgozik". Vagyis a bankok nettó hitelkihelyezése folyamatosan csökken. A lakossági hiteleknél ez elsősorban keresleti tényezőkre vezethető vissza, vagyis a háztartások nem akarnak hitelt felvenni. Ugyanakkor a vállalati szegmensben a banki hitelkínálat szigora is jelentős szerepet játszik. Az MNB kimutatása szerint elsősorban a kisvállalatoknál látszik, hogy bár lenne kereslet a hitelekre, a kínálat szigora miatt nincs folyósítás.

A jegybank szerint ezen segíteni fog a Növekedési Hitel Program (NHP). A program első pontjához kapcsolt 250 milliárd forintnyi új hitel folyósítása ugyanis várhatóan 2015 első negyedévére a kkv-hitelállományt növekedési szintre emeli. Ettől függetlenül a teljes vállalati hitelállomány még ekkor is közel 3 százalékkal fog zsugorodni. Ha az első pillér állománya teljes egészében új hitelek folyósítására fog "elmenni" (vagyis nem lesz belőle hitelkiváltás), akkor a kkv-hitelek esetében már az idei második negyedévben pozitív növekedést lehet majd feljegyezni.

Nagy Márton az NHP-vel kapcsolatban elmondta, hogy a Monetáris Tanács legfrissebb jegyzőkönyve nem zárja ki a program folytatását, vagy kibővítését, de ez a jelenlegi sikerességétől függ majd. Ennek pedig az első "lépcsője" már most pénteken ki fog derülni, hiszen a bankok eddig adhatják be hiteligényüket az MNB felé.

Az NHP harmadik pontjával, vagyis a külső sérülékenység csökkentésével kapcsolatban elmondta, jelenleg még mindig két opció létezik. Az első a bankrendszer rövid külső adósságának swapállományon keresztüli csökkentése, a második pedig az állam devizaadósságának a csökkentése. Míg az első esetben kétszereplős a játszma (MNB, bankrendszer), addig a másodikban az állam is szerepet kell, hogy vállaljon. Függetlenül attól, hogy dönt a kormány, az MNB saját eszközein keresztül 3600 milliárdra fogja csökkenteni a bankok kéthetes kötvényállományát.

A bankok tőkehelyzete romlott

A stabilitási jelentésben szereplő stresszteszt szerint a magyar bankrendszer likviditási helyzete továbbra is jó, viszont a tőkehelyzetben romlás következett be. Egy stresszpálya mentén ugyanis, mely 4,3 százalékos GDP-csökkenéssel, 15 százalékkal leértékelődő forinttal, 300 bázispontos prémiumsokk-kal és 10 százalékos lakásár-csökkenéssel számol, az első év végére 6, míg a második végére 62 milliárdnyi tőkehiány halmozódna fel a tőkehiányos bankoknál. Az MNB-szerint ez nem jelent komoly gondot, látva az anyabankok eddigi elkötelezettségét és tőkeemeléseit. Ráadásul a kétéves stresszpálya mentén a tőketöbblettel rendelkező bankok tőkepuffere még így is 889 milliárd forint lenne.  

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!