3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt években megteremtődtek a fenntartható növekedés feltételei a magyar gazdaságban - mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Joint Venture Szövetség szerdai budapesti rendezvényén.

Az utóbbi hónapok kedvező fejleményének nevezte, hogy a magyar lakosság "eddig soha nem látott mértékben" növelte az állampapír-vásárlásait, segítve ezzel az államháztartás belföldi finanszírozását. Hozzátette: a lakosság óvatos magatartása azt eredményezi, hogy a fogyasztás csak mérsékelten, fokozatosan bővül majd.

Kiemelte: az MNB a rendelkezésre álló eszközeivel segíti a hazai gazdaság bővülését, a növekedési program első ütemének rövidtávú céljai teljesültek, a programban felvett hitelek egy része már növelte a beruházásokat az országban. A második szakasz hozzájárulhat a beruházási ráta további bővüléséhez - fűzte hozzá.

Gerhardt Ferenc kitért arra: a pénzügyi-gazdasági válság megmutatta, hogy a jegybankok részéről alapvető és fontos az árstabilitásra törekvés, mint alapvető cél, de hasonlóan kiemelt jelentőségű a pénzügyi stabilitás fenntartása is.

Ezt a célt kiemelten kezeli a magyar jegybank is, ezt szolgálta az elfogadott új jegybanktörvény is, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének MNB-be történő integrálása, a Pénzügyi Stabilitási Tanács létrehozása is. A válság ugyanis rávilágított arra, hogy a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitása nagyban befolyásolja a reálgazdaság teljesítményét - elemezte a folyamatokat.

Az MNB alelnöke elmondta: a vállalkozások részéről nagy érdeklődés mutatkozott a jegybank növekedési hitelprogramja (nhp) iránt, így az első szakaszban rendelkezésre álló 750 milliárd forintos keretösszeg 93,5 százalékára kötöttek hitelszerződést a bankok, ez mintegy 10 ezer szerződést és közel 701 milliárd forintot jelentett.

Kiemelte: az MNB azt tapasztalta, hogy a program során a takarékszövetkezetek, valamint a kis- és középbankok növelték részesedésüket a hitelnyújtásból, egyúttal hosszabbodott a hitelek futamideje, összességében emellett erősödött a bankok közötti verseny.

Elmondta: az nhp során felvett hitelek nagy része nem hitelkiváltás volt, hanem új projektekre felvett kölcsönökre szerződtek a vállalkozások, az első pillérben a várakozásokon felüli, mintegy 60 százalék az új hitelek aránya.

Az alelnök rámutatott: az új hiteleken belül a beruházási hitelek részesedése kiemelkedő, ami azért is fontos, mert ez segítheti a magyar gazdaság növekedését, ezért az nhp második szakaszában az MNB tovább szeretné ösztönözni a beruházási hiteleket. Hangsúlyozta továbbá, hogy az első pillérben 472 milliárd forint összegű hitelszerződést kötöttek, a második pillérben a devizahitelek forinthitelre történő váltása során 229 milliárd forint értékben írtak alá hitelszerződést.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!