3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Négy monetáris tanács tag szavazott a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentésére, hárman 50 bázispontos lazítást javasoltak, a március 29-i kamatdöntő ülésen - derült ki az ülés rövidített jegyzőkönyvéből, amelyet szerdán tett közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A testület akkor 5,75 százalékról 25 bázisponttal 5,5 százalékra, rekord alacsony szintre csökkentette a jegybanki alapkamatlábat. Bihari Péter, a jegybank két alelnöke Karvalits Ferenc és Király Júlia, valamint az MNB elnöke Simor András 25 bázispontos, Bánfi Tamás, Csáki Csaba és Neményi Judit pedig 50 bázispontos csökkentésre szavazott.

A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a kockázati megítélés egyértelműen javult márciusban, ami lehetőséget teremtett az óvatos kamatcsökkentési politika folytatására. További jegybanki lépésekre a javuló tendencia tartósságának függvényében kerülhet sor. Inflációs és reálgazdasági szempontból a kamatcsökkentés folytatása kívánatos, ugyanakkor egyelőre nem vonhatóak le egyértelmű következtetések a kamatciklus végének időpontjával kapcsolatban.

A  kockázati megítélés egyértelmű javulását mutatta, hogy  csökkent a kelet-közép európai régió országainak CDS felára, mérséklődtek az államkötvények hozamai, és felértékelődtek a devizaárfolyamok. Megoszlott ugyanakkor a tanácstagok véleménye a pénzügyi piaci hangulat jövőben várható alakulását illetően. Többen is kiemelték, hogy átrendeződik a feltörekvő és fejlett országok kockázati megítélése, a fejlett országok adósságszintjének növekedését követően a feltörekvő országok relatív megítélése kedvezőbbé vált, ami akár tartós változást is jelenthet. Más tanácstagok ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a javuló tendenciát nagyfokú bizonytalanság övezi, és nem zárható ki a korrekció lehetősége a jövőben.

Egyes tanácstagok megismételték korábbi véleményüket, hogy a monetáris politika meghatározásakor az inflációs előrejelzések céltól való eltérésének kockázatait aszimmetrikusan kell figyelembe venni, mert a cél felüllövésének kockázatai Magyarországon a jegybanki hitelesség szempontjából nagyobbak lehetnek, mint az alullövésé.

A testület megítélése szerint az előző kamatdöntés óta beérkezett adatok érdemben nem változtatták meg a februári inflációs jelentésben rögzített prognózist. (Az MNB februári inflációs előrejelzése szerint idén 4,4 százalék, jövőre 2,3 százalék lehet a fogyasztói árak éves átlagos növekedésének üteme.)

Egyes tanácstagok  arra a kockázatra hívták fel a figyelmet, hogy a kapacitáskihasználtság tartós visszaesése miatt a termelési tényezők fokozottabban sérülhetnek, a munkanélküliség tartósan emelkedhet, és a kibocsátási trend lassabban ívelhet fel.    Egyetértettek a testület tagjai abban, hogy a visszafogott belső kereslet nyomán az árazásban és a bérezésben megfigyelt korábbi folyamatok gyengülhettek. Ugyanakkor többen figyelmeztettek arra, hogy az importált inflációs kockázatok emelkedtek az energiaárak növekedése és az energiahordózóknál meghatározó devizák felértékelődése miatt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!