Az MNB alelnöke hangsúlyozta: a monetáris kondíciók mérséklésében a fokozatosság és az óvatosság fenntartása indokolt, ugyanakkor a tartósan alacsonyabb kamatszint javíthatja a költségvetés kamatkiadásait. Kiemelte, hogy a gazdaságpolitika két legfontosabb ága az árstabilitás-orientált monetáris politika és a fenntartható költségvetési politika - olvasható az Állami Számvevőszék honlapján megjelent közleményben.
Balog Ádám elmondta: a költségvetés hosszú távú fenntarthatóságáról alkotott kép érdemben befolyásolja az ország kockázati megítélését, és azon keresztül a monetáris politika mozgásterét. Ebben az értelemben az alacsony hiány melletti kormányzati elköteleződés javítja az ország befektetői megítélését - mutatott rá a jegybank alelnöke.
A költségvetési politika a fogyasztói árakon - indirekt adókon és hatósági árazáson - keresztül is hatással lehet a monetáris politikai döntésekre. Amennyiben a költségvetési hiányt sikerül 3 százalékos küszöb alatt stabilizálni, akkor a fogyasztói árakat érintő közvetlen költségvetési hatások kockázata is mérséklődik, segítve az alacsony infláció fenntarthatóságát és a monetáris politika mozgásterét - tette hozzá Balog Ádám.
Mint mondta: a jegybanki alapkamat közvetlenül elsősorban a rövid hozamokra gyakorol hatást, ugyanakkor egyszerű modellszámítással kimutatható, hogy hiteles monetáris és fiskális politika mellett a költségvetés kamatkiadásai jelentősen mérséklődnek - világított rá Balog Ádám.
Az MNB alelnöke összegezve kifejtette: a tartósan a jegybanki cél alá süllyedő infláció, a visszafogott keresleti környezetből fakadó, jelentős szabad kapacitások a gazdaságban, valamint az ország javuló kockázati megítélése a fokozatos és óvatos jegybanki kamatcsökkentés irányába mutatnak, amennyiben a nemzetközi pénzpiaci környezet támogató marad.
Balog Ádám rámutatott: hitelpiaci torzulások miatt szükségeses a gazdaság élénkítése, amelyre lehetőséget biztosítanak a kedvező inflációs kilátások. Előadásban kiemelte az MNB Növekedési Hitelprogramját, amellyel kapcsolatban kijelentette: a program várhatóan 0,2-0,5 százalékkal - kedvező esetben akár 1 százalékkal - emelheti a GDP-t 2014 végéig.
mfor.hu