Előzetes hírek alapján úgy tudni, hogy ma zárulnak a magyar kormány és az IMF közötti tárgyalások, amelynek kapcsán egymással ellentétes híresztelések láttak napvilágot. Egyrészt a piacon masszívan tartja magát az a feltételezés, hogy a Valutaalap hozzájárul a 2009-es hiánycél módosításhoz: 2,9 százalékról 3,4 vagy esetleg 3,8 százalékra emelkedhet a deficit.
Egyelőre nem kell új hitel
Bajnai Gordon tegnap viszont kijelentette, hogy egyelőre nem tervezik újabb IMF-hitel felvételét, és ha a kedvező gazdasági folyamatok folytatódnak, nem is lesz erre szükség. Szollár Domokos kormányszóvivő ezzel kapcsolatban közölte: akkor lehet szó a hitelkeret bővítéséről, ha a nemzetközi válság a jelenleginél mélyebb lesz és a magyar gazdaság teljesítménye több mint hat százalékkal esik vissza. A mostani helyzetben a kormány elegendőnek tartja a meglévő hitelkeretet és a költségvetési tartalékokat, tette hozzá.
A fentiek alapján úgy tűnik, hogy a vártnál némileg jobb negyedéves magyar GDP-adat (5,8 százalékos csökkenés – a szerk.), valamint a már elfogadott megszorítások és adóemelések elegendőek lesznek ahhoz, hogy tartsuk az eredeti, 2,9 százalékos hiánycélt. Ezt a vélekedést erősíti Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, aki most úgy számol, hogy a következő negyedév még hat százalék körüli visszaesést hozhat, de utána fokozatosan mérséklődik a zuhanás üteme.
Tulajdonképpen a pénteki nagy nemzetközi GDP-dömpingnek egyetlen pozitív meglepetése Magyarország, hiszen sokan 6-8 százalékos visszaesést prognosztizáltak. Érdekesség, hogy a szlovákok, akik nálunk sokkal jobban szerepeltek idáig, majdnem a magyar mértékben, 5,4 százalékkal zuhantak. De az is érdekes, hogy a mi adatunk jobb, mint a németeké (6,9 százalékos zuhanás – a szerk.), holott a piacon az volt az általánosan elfogadott nézet, hogy a magyar GDP a németet követi.
Vagyis a pénteki adatok alapján már nincs szükség a hiánycél emelésére, ami még a napokban is téma volt. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója a múlt hét közepén például még azt mondta, hogy bizonyos nagyságrendű módosítás szóba került. Megváltozott ugyanis a globális gazdasági helyzet azóta, hogy összeállították a hitelszerződési programot. Ezért az IMF arra kérte a magyar kormányt, hogy a világgazdaság vártnál nagyobb lassulása fényében vizsgálja felül a programot, és számoljon magasabb hiánycéllal.
Nincs akkora baj, mint gondoltuk
Most viszont az tűnik valószínűnek, hogy az IMF hozzájárul a hiánycél módosításához - feltéve, ha a recesszió mélyebb lesz hat százaléknál. Vagy - másik variációként - az is elképzelhető, hogy bizonyos strukturális reformok végrehajtásának elősegítése érdekében engedékenyebb lesz a nemzetközi szervezet. Suppan Gergely nem tartja kizártnak például, hogy ezen célok közé tartozik az adóreform bizonyos elemeinek előrehozatala. A további járulékcsökkentés hosszabb távon lényegesen növelné hazánk gazdasági potenciálját, és a későbbiekben magasabb gazdasági növekedést tenne lehetővé.
Tehát mégsem vagyunk akkorra bajban, mint gondoltuk, ezért - feltéve, hogy nem romlik a helyzet váratlanul - az idei év finanszírozásához nem lesz szükség újabb IMF-hitelre.
VMI
Menedzsment Fórum