A Magyar Nemzeti Bank önfinanszírozási programjának egy újabb fejezete lép életbe a mai naptól. A 2015. június 2-i bejelentés értelmében megszűnik ugyanis a kéthetes jegybanki betét irányadó eszköz jellege, helyét pedig a 3 hónapos betét fogja átvenni. A kéthetes betét pedig likviditáskezelési eszközként továbbra is megmarad, de annak állományát a jelenlegi 4600 milliárd közeli szintről 1000 milliárdra tervezik csökkenteni. Az értékesítése aukciókon történik majd, így ennek kamatát a piaci kereslet fogja meghatározni.
Az új irányadó eszközhöz hasonló futamidejű termék már van a piacon a 3 hónapos diszkont kincstárjegy formájában. A kincstárjegyek legutóbbi aukciós átlaghozama 0,38 százalék volt, a 3 hónapos betét hozama pedig az 1,35 százalékos jegybanki alapkamat lesz. A lényegesen alacsonyabb kamatok ellenére a jegybank várakozása szerint 1000-1500 milliárd forint fogja elhagyni az MNB-t, és pluszkeresletet fog megjelenni az állampapírok piacán.
A nagymértékű változást a jegybanki vezetés attól várja, hogy a szabályozói likviditás is megváltozik, a 3 hónapos jegybanki betét ugyanis csak korlátozottan lesz forgalomképes és nem fogják beleszámítani a bankok likviditásfedezeti mutatójába. Vagyis a bankoknak nem fogja megérni nagy mennyiségű pénzt tartani a jegybanknál. A Magyar Nemzeti Bank döntése értelmében ugyanis már jövő év áprilisától 100 százalékban meg kell felelnie a bankoknak az Európai Bizottság rendelete által előírt likviditásfedezeti követelményeknek.
Ezzel a szabályozói likviditásváltozással együtt már sokkal nagyobb sikerrel tudják az állampapírok felé terelni a bankokat Matolcsyék. A helyzet furcsasága azonban, hogy az Államadósság Kezelő Központ már jövő héttől szűkíteni tervezi a 3 és a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek meghirdetett mennyiségét - erről Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója beszélt a Reuters konferenciáján. Mindez tehát azt vetíti előre, hogy a meghirdetett mennyiség korlátozása révén csak a jegybanki kéthetes betétből felszabaduló pénzek egy része mehet a 3 hónapos kincstárjegyekbe, a többi pedig hosszabb futamidejű államkötvényekbe vándorolhat. Ez egyébként a jegybank célja is, éppen ezért a 3 és 5 éves futamidejű kamatcsere-tenderek mellett augusztus 6-tól már 10 éves futamidejű tendereket is tart. Azon bankok számára pedig, akiknek fontos a rövid lejárat, az egynapos betétek jelenthetnek alternatívát.
Székely Sarolta
mfor.hu