4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nyugdíjpénztárak is mindent bevetnek, hogy minél több tagot toborozzanak, ám a szakértők szerint nem érdemes felülni a csábításnak. Ha mégis valaki a váltás mellett dönt, akkor érdemes a pénztárak hosszú távú, 10 éves hozamrátáit figyelembe venni.

Alapos tájékozódást javasol a magánnyugdíjpénztár-váltás előtt az OTP Magánnyugdíjpénztár és az OTP Alapkezelő, azt tanácsolva: ne váltsunk kasszát kizárólag az üzletkötők megkeresésére. A két cég szakértői közös sajtóközleményükben óva intenek a hirtelen döntésektől. Azt tanácsolják az ügyfeleknek, hogy nézzenek utána, mit lehet tudni a pénztárakról, melyik alapkezelő kezeli a vagyonukat, és csak ezek együttes ismeretében döntsenek.

Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint elsőként a tagság legfontosabb adataival kell tisztában lenni, illetve azzal, hogy mennyire gazdálkodott jól pénztár az elmúlt évek folyamán. Egy pénztárról sok mindent elmondhat taglétszáma, éves vagyona. A pénztárváltás előtt fontos tisztában lenni a hozamokkal, amelyek azt mutatják meg, hogy az adott magánnyugdíjpénztár milyen eredménnyel fektette be a tagok befizetéseit. Egy adott pénztár teljesítménye nagyrészt a vagyonát kezelő alapkezelő eredményességétől függ.

"Átlépéskor érdemes a pénztárak hosszú távú, 10 éves hozamrátáit figyelembe venni, emellett pedig alaposan átgondolni, vajon megtakarításunk a számunkra legmegfelelőbb portfólióban van-e. Hiszen erről mi magunk döntünk, a pénztár csak legjobb tudása szerint kezeli az adott portfóliót" - mutat rá Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója. Gáti László szerint egy-egy kiugró havi, vagy éves teljesítmény alapján nem érdemes változtatni, csak ha több évig jó az eredmény. Az egyes pénztárakat hozamaik alapján is össze lehet hasonlítani a PSZÁF honlapján.

Nagy Csaba kiemeli: 2010. január 1-jétől, ha az egyik magánnyugdíjpénztárból a másikba való átlépés között kevesebb mint 5 év telt el, a pénztártag elveszíti a hozamgaranciát. (A hozamgarancia azt jelenti, hogy a magánnyugdíj-pénztári tag nyugdíjba vonulásakor a pénztár kiszámítja, hogy egyéni számlájának egyenlege mekkora lenne, ha tagságának teljes időtartama alatt minden havi befizetése az adott hónap inflációs rátájával megegyező kamatot eredményezett volna. Amennyiben a számláján lévő összeg ennél kisebb, a különbözetet a Pénztárak Garancia Alapja pótolja. Ezzel tehát a tagok gyakorlatilag reál hozamgaranciát kaptak.)

A PSZÁF idei első kockázati jelentése szerint a tagság egyes pénztárak közti mozgása tavaly jelentősen gyorsult, az átlépési arány közel megduplázódott, 7,3 százalékot ért el. Ez a folyamat a felügyelet szerint szoros összefüggést mutat egyes pénztárak erősen megélénkült, ügynökök útján gyakorolt tagszervező tevékenységével, illetve azzal, hogy a 2008. évi gyenge hozamteljesítmények a tagok egy részét a tagsági jogviszony átgondolására ösztönözték. (A nyugdíjkasszák azóta "ledolgozták" a veszteséget.)

Az átlépésekhez jelentős számú fogyasztóvédelmi panasz kapcsolódott, főként az ügynökök tájékoztatási tevékenységére vonatkozóan. Az átléptetési verseny ugyanakkor nem kevés pénzükbe kerül a pénztártagoknak: a nyugdíjpénztáraknál a közvetítői jutalék tavalyi információk szerint 10-15 ezer forint volt attól függően, hogy a pénztártaggal mennyi vagyon "ment át", de már 20 ezer forint feletti összegekről is hallani lehetett.

A tagszervezéssel kapcsolatos ügynöki költségek a PSZÁF honlapján közzétett adatok szerint tavaly megközelítették a 3,2 milliárd forintot, az idei első negyedévben pedig közel 1,1 milliárd forintot tettek ki, miközben a magánnyugdíj-pénztári szektor szokásos működési tevékenységének vesztesége az előzetes adatok szerint tavaly 2,56 milliárd forint, az idei első negyedévben pedig 457 millió forint volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!