Magyarország exportjának több mint 70 százaléka az Európai Unióba irányul, így alapvető az ország gazdasági növekedési lehetőségei tekintetében, hogy ez a térség milyen hatékonyan tud védekezni a recesszió ellen - szögezi le a PM közleménye.
A dokumentum kitér arra: az Európai Bizottság 200 milliárd eurós csomagra tett javaslatot azért, hogy a nemzetközi pénzügyi válság reálgazdaságra átterjedő kedvezőtlen hatását tompítsák. Ez a csomag ugyanakkor azt is megfogalmazza, hogy azok az országok, így Magyarország is, amelyeknek a költségvetési helyzete nem teszi lehetővé az élénkítést költségvetési eszközökkel, tovább folytassák stabilizációs, egyensúlyjavító programjukat, elsősorban arra koncentráljanak.
A PM szerint ennek megfelelően Magyarország is csak olyan intézkedéseket kíván tenni a világgazdasági válság kedvezőtlen hatásainak mérséklésére, amelyek összhangban vannak a meghirdetett egyensúlyjavítási célokkal, biztosítják az államháztartás finanszírozási igényének tervbe vett mérséklését.
A pénzügyi tárca közleménye egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy az uniós csomag olyan intézkedéseket is tartalmaz, amelyek javítják a kis- és középvállalkozások likviditását, segítik a munkahelyek megőrzését. Magyarország is alkalmazza ezeket az eszközöket, amikor a gazdasági csúcson programot hirdetett a vállalkozások forráshelyzetének javítására, munkahelyek megőrzésére, piacok bővítésére - áll a PM közleményében.