2013 júliusában Magyarország ipara az idei legjobb teljesítményét nyújtotta uniós viszonlyatban, amivel Európa középmezőnyéből az élbolyba küzdötte fel magát. Magyarország jobban teljesít - legalábbis ebből a szemszögből.
Az Európai Unió 28 tagállamából az ipari termelést tekintve a legnagyobb visszaesést regisztráló tagállamok között Görögország vitte a prímet 8,2 százalékkal, majd követte Írország 7,9 százalékkal. A legjobb teljesítményt nyújtó országok közé tartozik Magyarország is. Az első helyen Észtország áll 7,8 százalékos termelésbővüléssel, majd Románia 7,3 százalékkal, utána Lengyelország 3,8 százalékkal, és az ötödik helyen Magyarország 2,5 százalékkal a munkanap hatással kiigazított KSH-adattal.
Az Eurostat ugyanis a mostani publikációjában nem közölte a magyar teljesítmény, de a magyar statisztikai hivatal kimutatásából tudjuk, hogy 2,5 százalékos növekedést mérte úgy, hogy az Audi-gyár hatását egyelőre még nem nagyon látni a számokban. Viszont amennyiben az Eurostat sem regisztrál a magyar 2,5 százaléknál rosszabb adatot, akkor a magyar ipar bizony még az imént említettek ellenére is Európa élmezőnyébe küzdötte magát.
Ahogy a diagram is mutatja: az ipari termelésben bővülést mérő tagországok között Dánián kívül csak kelet-európai országok szerepelnek. Vagyis - valószínűleg az alacsonyabb bázis miatt is - Kelet-Európa húzhatta (volna) az Unió iparának szekerét.
A V4 országai közül Lengyelország volt a legeredményesebb - és egész Európát tekintve is - , mögötte Magyarország, a harmadik helyen Szlovákia csatlakozik 2 százalékos termelésnövekedéssel. Egyetlen kivétel Csehország, amely ipari termelése 2,8 százalékkal esett vissza.
Júliusban az euróövezet és az Európai Unió ipari teljesítménye mindezek ellenére csökkent éves bázison: az előbbi 2,1 százalékkal, az utóbbi pedig 1,7 százalékkal. Havi összevetésben az EU17 termelése 1,5 százalékkal, az EU28-é pedig 1 százalékkal zsugorodott.
Az Európai Unió 28 tagállamában a fogyasztási cikkek előállítása 1,8 százalékkal csökkent éves bázison az Unióban. Az energiaipar termelése ennél nagyobb mértékben, 4,4 százalékkal esett vissza, míg félkész termékek 1,2 százalékkal, valamint a tartós fogyasztási cikkek 0,4 százalékkal.
mfor.hu