2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország perben áll Franklin Templeton Investments luxemburgi cégével, és az utóbbi áll nyerésre, írja az Origo.hu internetes portál.

Franklin Templeton Investment Fund Magyarország legnagyobb hitelezője, mivel az állampapírok egytizedét birtokolja. Az Origo információi szerint az alapkezelő egyik Luxemburgban bejegyzett cége vitatja, hogy a magyar állam jogszerűen követelt tőle még 2004-ben és 2005-ben osztalékadót. Magyarország a profit után azonban 20 százalékos osztalékadót kért a Templeton-cégtől.

Az adott időszakban az volt a törvény Magyarországon, hogy ha egy magyar cég fektet másik itteni cégbe, és a nyereséget kiveszi (osztalékot vesz fel), nem kell osztalékadót fizetnie. Ha azonban egy külföldi bejegyzésű cég fektetett magyar cég részvényeibe, annak már kellett adót fizetnie.

"A tranzakciók után a Templetontól is kérte az "adót" a magyar állam. Hogy mennyit, nem sikerült megtudnunk, sem a Templeton magyarországi irodája, sem a Nemzetgazdasági Minisztérium, sem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem kívánt válaszolni kérdéseinkre. Nagyon kis összegről nem lehet szó, mert az alapnak megérte a fáradtságot, hogy perre menjen a magyar állammal" - írja az Origo.hu.

Európai Bíróság előtt

A per az Európai Bíróság elé került idén tavasszal. A Templeton szerint a 2004-2005-ös magyar adószabály ütközött az uniós joggal, diszkriminatív volt, a külföldi cégeket hátrányosan érintette.

A befektetési cég jó esélyekkel indult. Az Európai Bíróság már több, az adózóknak kedvező döntést hozott osztalékadóval kapcsolatos, a magyar helyzethez többé vagy kevésbé hasonló ügyekben, amelyekben a külföldi bejegyzésű adóalanyt hátrányosan különböztette meg az adott uniós tagállam egy belföldi adózóval szemben.

Az Origo.hu szerint annyiban kitüntetett figyelem övezi a Templeton-pert, hogy ebben születhet meg először az Európai Bíróság ítélete. A bíróságon még nem volt tárgyalás, szakértők ebből is kiindulva azt gyanítják, idén még nem valószínű a döntés.

Ha elmarasztalja a bíróság a magyar államot, elképzelhető, hogy mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, és nemcsak azt az esetenként pár tíz- vagy százmillió forintnyi, korábban levont adót kell visszaadnia. Az Európai Bíróság korábbi gyakorlata alapján valószínűsíthető, hogy kamattal növelten jár vissza a levont adó, ami hat-hét évre visszanyúló ügyeknél akár a befizetett adót is meghaladhatja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!