Az uniós intézményközi megállapodás értelmében a 2011-2013-as időszakra automatikusan megemelik azon tagállamok részesedését a strukturális alapokból, amelyek növekedése a 2007-2009-es időszakban a kumulált adatok alapján öt százaléknál nagyobb mértékben haladja meg a büdzsé jóváhagyásakor készített becslésekben szereplő mértéket. Márpedig ez a növekedés Lengyelországban 8, Csehországban 7,5, Szlovákiában pedig 10,8 százalékkal volt nagyobb a becslésnél, írja a Napi Gazdaság.
Ehhez képest Magyarország 2007-ben 1, 2008-ban 0,6 százalékos növekedést, tavaly pedig 6,7 százalékos visszaesést produkált, vagyis az öt százalékpontos eltérést a becsléstől megközelíteni sem tudta - pontosabban tavaly igen, de sajnos negatív irányba, amiért jutalom nem jár.
A bizottság döntése értelmében Lengyelország 633, Csehország 237, Szlovákia 138 millió euró uniós támogatásra lesz jogosult 2011 és 2013 között - derül ki az Európai Bizottság közleményéből.
A támogatási politika lényegében azt jutalmazza ezzel a keretemeléssel, hogy az államok megfelelően használták fel a strukturális alapok forrásait. Johannes Hahn, a strukturális alapokért is felelős regionális politikai biztos reményét fejezte ki, hogy a pluszpénzeket is hasonló hatékonysággal hasznosítják majd. A pótlólagos forrásokat a korábban megállapított keretből teremtik elő, de anélkül, hogy bármelyik más tagállamtól támogatást vennének el.