A hazai háztartások közel négy százalékkal kevesebb pénzt költöttek élelmiszerekre és háztartási vegyi árura 2009 első öt hónapjában, mint egy évvel korábban, derül ki a GfK Hungária lapunkhoz eljuttatott felméréséből. Az első negyedévet tekintve pedig közel hét százalékkal kevesebb mennyiségű napi fogyasztási cikket vásároltak, mint egy évvel korábban.
Nincs pénzünk a drága márkákra
Az általánosan magasabb árszintet képviselő, magas márkaértékkel rendelkező, erős marketingkampányokkal támogatott "A" márkákra kilenc százalékkal kevesebb pénzt szántak a magyar háztartások az első négy hónapban. A recessziós gazdasági környezetből a kevésbé reklámozott, marketingtámogatást nem élvező, általában olcsóbb gyártói márkák, az úgynevezett "B" márkák tudtak leginkább előnyt kovácsolni: értékbeli forgalmuk mintegy három százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához viszonyítva.
A harmadik temékcsoportra, a szintén olcsóbb, úgynevezett sajátmárkás termékekre az idei év első négy hónapjában 1,7 százalékkal kevesebb pénzt adtak ki a magyar háztartások, mint az előző év azonos időszakában. A korábbi években ez a termékcsoport éves szinten még kétszámjegyű növekedést mutatott.
"A jelenség mögött rejlő magyarázat, hogy a recesszió a különböző jövedelmi kategóriába sorolható háztartásokat egyaránt érintette. A súlypont eltolódás nem pusztán a saját márkás termékek irányába történt, hanem megjelent az igény a márkázott, de alacsonyabb árú termékek iránt is. Illetve nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy a 'B' márkák ára sok esetben versenyez a sajátmárkás termékek árával, főként a prémium sajátmárkás termékvonalak megjelentése óta" – mondta el Kovács Krisztina, a GfK Hungária Consumer Tracking szektormenedzsere.
Hódít az olcsó zsír és hús
Példaként az étkezési olaj hozható fel, ahol a "B" márkák ára alacsonyabb, mint a sajátmárkás termékeké, így e termékkategóriában ez a szegmens növekedni tudott, a sajátmárkás termékek részaránya viszont csökkent.
Hasonlóképpen növekedett a – sajátmárkákhoz képest olcsóbb vagy azonos árú – "B" márkák aránya többek között az étkezési zsír, a tej, a tejszín, a tejdesszertek, illetve a mélyhűtött burgonya esetében, ahol a sajátmárkás termékek szintén veszítettek piacukból. A feldolgozott húskészítmények esetében a húsvéti szezonban (április) volt megfigyelhető a "B" márkák előretörése (szintén a sajátmárkás termékeknél alacsonyabb áron).
A Gfk közleménye kiemeli, hogy az elmúlt időszak gazdasági recessziója rányomja a bélyegét a makrogazdasági mutatókra Magyarországon. Az előző évek csökkenő ütemű növekedése után 2009-re abszolút értékben is negatív GDP változást – 6 százalékot meghaladó csökkenést – prognosztizált az Ecostat. A nettó reálkereset csökkenése közel 5 százalékra tehető, amely nagymértékben hozzájárul a háztartások végső fogyasztásában év végéig várható 6 százalékot meghaladó visszaeséshez.
Menedzsment Fórum