4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi napokban több területen is visszatáncolt a kormány a 2010-es költségvetési szigorításokat illetően. Összesen mintegy 80 milliárd forintnyi pluszpénzről született már döntés, amivel lényegében máris feléltük a jövő évi tartalékok nagy részét. Mfor.hu-háttér.

A gyermekétkeztetés, illetve a kórházak támogatása terén is visszatáncolt már a kormány eredeti elképzeléseihez képest, emellett hétfőn a miniszterelnök bejelentette, hogy az eredeti terveknek megfelelően csökken a távhő áfája is. Ezek összesen már mintegy 80 milliárd forintos lazítást jelentenek a költségvetésben, azaz lehet, hogy eddig tartottak a korábban emlegetett bőséges tartalékok.

Hova lett a 400 milliárdos lefaragás?

Szeptember elején Oszkó Péter pénzügyminiszter még arról számolt be, hogy 2010-re körülbelül 400 milliárd forintos kiadáscsökkentést tervez a kormány, emellett bőségesek lesznek a költségvetés tartalékai. Azóta azonban több területen is kénytelen volt visszalépni eredeti elképzeléseitől a kabinet.

Kezdődött a gyermekétkeztetéssel, melynek kapcsán az erdeti terv még az volt, hogy harmadára csökkentik a jelenlegi 65 ezer forintos normatívát. A tiltakozás hatására végül meghátrált a kormány, így maradhat az eddigi rendszer, ez azonban 17 milliárd forintjába kerül majd a költségvetésnek, amit a tartalékokból fedeznek.

Szintén az utóbbi napokban jelentették be, hogy a kabinet megállapodott a kórházakkal a pluszfinanszírozásról, ennek keretében az egészségügyi intézmények már idén októberben négymilliárd forinthoz jutnak a jövő évi költségvetés terhére. Emellett 2010-re összesen 38 milliárdos többletpénzt tudtak kialkudni maguknak az intézmények, így ez a lépés összesen 42,5 milliárd forintot vesz ki a tartalékokból.

A kórházakkal kötött megállapodás után a pénzügyminiszter más arról beszélt, hogy veszélyesen lecsökkenhetnek a tartalékok, így veszélybe kerülhet a távhő tervezett áfacsökkentése. Hétfőn azonban Bajnai Gordon hivatalosan is bejelentette, hogy januártól 18-ról 5 százalékra csökken a távfűtés áfája, azaz mégis sikerült előteremteni a szükséges pénzt. A becslések szerint ez a lépés újabb 17-18 milliárd forintot vesz majd ki a tartalékokból.

A három döntés együtt tehát közel 80 milliárdos lazítást jelent a költségvetésen, ha a távhő áfacsökkentését nem számoljuk, akkor még mindig 60 milliárd körül vannak a pluszkiadások az eredeti tervekhez képest. A gyermekétkeztetés, az egészségügy, az egyházi finanszírozás, a fogyatékos szervezetek támogatása területén született megállapodásokkal, valamint a távhő áfacsökkentésével a kormány "elment a falig", a jövő évi költségvetésen ennyi tartalék volt - hangsúlyozta hétfőn a miniszterelnök.

A költségvetési törvénytervezetben 57,3 milliárdos általános tartalék, 79 milliárdos stabilitási tartalék, 125,2 milliárd forintos céltartalék és 50 milliárdos kamatkockázati tartalék szerepel hivatalosan. Ez 311,5 milliárdos mozgásteret jelent a büdzsében.

Az elmúlt napokban "elköltött" 80 milliárd forint mellé még oda kell tenni az 50 milliárdos, kamatkockázai tartalékot, akkor pedig máris látható, hogy a mozgástér jelentősen csökkent az eredeti tervekhez képest, hiszen majdnem a teljes tartalék felét már lekötötték.

A külföldet nem nagyon érdekli

Kérdés, hogy a mostani lépések következtében ha valóban felpuhul a költségvetés, akkor mit fognak szólni ahhoz a külföldi befektetők. Az általunk megkérdezett elemzők szerint várhatóan nem lesznek jelentős hatással a lépések az ország és a kormány megítélésére.

"A távhő áfájának csökkentése marginális tétel a költségvetés egészéhez viszonyítva" - vélekedik Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. Szerinte a külföldet semmi más nem érdekli, csak a 3,8 százalékos hiánycél. "Ha a kormány ehhez talál ellentételezést, akkor számukra mindegy, honnan mennyi pénzt vesznek el" - teszi hozzá a szakember.

Suppan Gergely szerint az sem feltétlenül érdekli a befektetőket, mennyi lesz a hiány, hiszen azt így is elismerik, hogy a deficit az európai átlag alatt lesz, Magyarország jelentősen előre lép ezen a téren. "További tartalékokat jelenthet, hogy a kormány prognózisa még mindig viszonylag konzervatív a gazdaság 2010-ben várható teljesítményét illetően" - teszi hozzá a TakarékBank elemzője.

A kabinet hivatalosan még mindig 0,9 százalékos gazdasági visszaeséssel számol, a legtöbb elemzőcég azonban már ennél pozitívabban látja a gazdaság kilátásait. Suppan szerint elképzelhető, hogy már a kormány is ezen a téren lát még tartalékokat a költségvetésben.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!