A magyar gazdaság nettó külső adósságrátája a lengyelek szintjére esett vissza 2015 végére, idén pedig a szlovákot fogjuk elérni. A tavalyi év utolsó három hónapjában 9 százalék volt a magyar gazdaság külső finanszírozási képessége,ami egyrészt az EU-ban a második legmagasabb érték, másrészt ennek köszönhetően az ország nettó külső adósságrátája még tovább csökkent, és elérte a lengyel szintet, mondta a márciusi Fizetési mérleg jelentés bemutatóján Koroknai Péter, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője.
A külső egyensúlyunk látványos javulását reálgazdasági oldalról mind a három tényező támogatta:
- az áru- és szolgáltatásegyenleg javulása,
- a jövedelemegyenleg hiányának mérséklődése
- és a rekordméretű uniós forráslehívás alapján megugró transzferegyenleg.
Az áru- és szolgáltatásegyenleg javulását a 2010 óta nem látott dinamikával megugró export és a javuló cserearány-javulás (az energiahordozók alacsony ára) támogatta. A jövedelemegyenleget a csökkenő külső adósságráta tette lehetővé, aminek köszönhetően 2012 óta a GDP-hez viszonyítva 1,5 bázisponttal csökkentek a külső kamatkiadások.
Hatalmas adósságcsökkentés, nulla körüli FDI-beáramlás
Finanszírozási oldalról a működőtőke beáramlás (FDI) nulla körüli szintre esett vissza. Az MNB szerint ez számos technikai, vagyis a reálgazdaságra nem ható tényezőre vezethető vissza, így például a Suzuki tőkeleszállítására, a Budapest Bank állami felvásárlására, vagy a Richter Gedeon gyógyszergyár egyik nagy tulajdonosának részvényeladásaira. Emellett a vállalatok osztalékfizetése megnőtt, így az újrabefektetett jövedelem aránya alacsonyabb lett, de még mindig magasabb régiós társainknál, szögezte le Koroknai. Az MNB szakértője azt is megjegyezte, hogy a globális működőtőke befektetés 2015-ben alapvetően alacsony volt.
Az adóssággeneráló finanszírozás mind a három szereplőnél intenzíven változott. A bankszektor közel 5, az államháztartás és a vállalati szektor pedig 2-2 milliárd euróval csökkentette külső adósságát. Ennek megfelelően az ország GDP-arányos külső adóssága 25 százalékra esett vissza, ami megegyezik a lengyel szinttel. Koroknai szerint 2016-ban a szlovák értékre eshet vissza a magyar mutató, ami azt mutatja, hogy a külső sérülékenységi szempontból elértük a régiós szintet.
Ráadásul a bruttó forrásbevonási szükséglet az alacsony lejáró rövid külső adósság és a magas finanszírozási képesség miatt a régió legalacsonyabb szintjére esett vissza tavaly.
mfor.hu