4p

Sokat javult a foglalkoztatottság, de ebben az állami munkahelyek is bőven benne vannak.

Elégedetten számolt be a héten a Nemzetgazdasági Minisztérium arról, hogy az elmúlt hat évben 750 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottság. A tárca szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára, Pölöskei Gáborné az M1 reggeli műsorában számolt be arról hogy számításaik szerint a 2010 és 2020 között vállalt egymillió új munkahely háromnegyedét már sikerült elérni. Vagyis időarányosan jól áll a kormány.

Orbán Viktor megígérte 

A Központi Statisztikai Hivatal idősorait böngészve az derül ki, hogy lehet oka büszkeségre az Orbán-kormánynak, ugyanakkor a növekedés motorja nem csak a versenyképesség javulása volt. Az adatok szerint 2010-ben 3 732 400 foglalkoztatottat tartott nyilván a hivatal, míg 2016-ban 4 351 600 főt. Ez pedig 619 200 fővel több, mint az évtized elején. Ha hozzávesszük az idei adatokat, még nagyobb különbség jön ki, augusztus és október között már 4 445 000 foglalkoztatott szerepelt a statisztikában.

Vagyis a számok alapján valóban közel járhatunk az időarányos tervhez. Persze ilyenkor jönnek a "de-k". Mi van például a közfoglalkoztatottakkal, valamint a külföldön dolgozókkal. Előbbiek tábora jelenleg közelíti a 190 ezret, bár kétségtelen, hogy létszámuk apad. Az említett időszakban például csaknem 34 ezerrel.

A külföldi telephelyen dolgozók létszámát 105 800 főben állapította meg a KSH, itt 9 600 fős csökkenést tapasztaltak az előző év hasonló időszakához képest.

Arról lehet vitatkozni, hogy e két csoport mennyiben befolyásolja a magyar munkaerőpiac helyzetét, minőségét. Legalább ilyen érdekes azonban megvizsgálni azt is, hogy az egyes nemzetgazdasági ágak mennyit tettek hozzá az elmúlt hat évben a magyar foglalkoztatás javulásához. Másképpen visszatükröződik-e az adatokból az Orbán-kormány gazdaságot átrendező intézkedéseinek hatása, illetve felfedeztetők-e a versenyképesség erősödését szolgáló folyamatok.

A kép vegyes. Erős érv a terv szerinti haladás mellett, hogy a feldolgozóiparban ez idő alatt 777,7 ezerről 938,9 ezerre emelkedett a foglalkoztatottak száma. Hasonlóképp elégedettségre adhat okot, hogy a járműiparban 82,5 ezerről 155 ezerre ugrott a létszám.

Kevésbé lelkesítő, hogy a high-tech iparágakban már nem látni a boom jelét. A számítógépet, elektronikai, optikai termékeket gyártó cégeknél éppenséggel csökkent a létszám: 83,3 ezerről 82 ezerre.

Azon pedig nem lehet meglepődni, hogy az egyébként nagy foglalkoztató építőiparban alig valamit nőtt a létszám: 273,5 ezerről 277,8 ezerre. Ennek egyrészt az volt az oka, hogy a 2008-as válság után hosszú évekbe telt, mire az ágazat magára talált. Aztán meg a külföldi munkavállalás csábította el a jó minőségű munkaerőt.

Az viszont bizonyosan nem javítja a versenyképességünket, hogy az állam továbbra is a legnagyobb foglalkoztató az országban. Hiába a sok fogadkozás a központi költségvetésből fizetett munkaerő csökkentésére, a KSH adatai arról árulkodnak, hogy ez a szándék kevésnek bizonyult. A közigazgatásban, védelemben, kötelező társadalombiztosításban foglalkoztatottak száma az elmúlt hat évben 152,2 ezer fővvel duzzadt (319,4 ezerről 471,8 ezerre nőtt a számuk).

Külön kell szólni még egy csoportól, mégpedig azokról, akik eddig feketén, bejelentés nélkül dolgoztak. A járulékcsökkentés és az ellenőrzések fokozásának eredményeképpen egyre több cég jelenti be alkalmazottjait. A héten Tállai András, az NGM adóügyi államtitkára jelentette be, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal támogató jellegű ellenőrzései (az ügyfélbarát szolgáltatás lényege, hogy a NAV először nem büntet, hanem felhívja a figyelmet a szabálytalanságokra) révén mintegy félmillió ember foglalkoztatotti jogviszonya rendeződött. Ez megdöbbentően magas számnak tűnik arra a néhány hónapra vetítve, amióta az adóhatóság új megközelítést alkalmaz az ellenőrzései során.

Ezek az emberek tehát bejelentett alkalmazottként jelennek meg a rendszerben, ami a költségvetés szempontjából hasznos, mivel így adó- és járulékbevétel folyik be utánuk, viszont a foglalkoztatottságot - a gazdasági teljesítményt - alapvetően nem változtatja meg. 

A számok tehát önmagukban nem mondanak el mindent a valós folyamatokról, az egymillió új munkahely - értjük ezalatt a gazdaság szempontjából értéket előállító ágazatokat - elérésétől valójában távolabb állunk, mint amit a nyilatkozatokból gondolni lehet.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!