2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország tekintetében, amely az Európai Bizottság 2012 májusi "látlelete" szerint még "súlyos egyensúlyhiánnyal" küzdött, a szerdán ismertetett friss brüsszeli mélyelemzés már a "súlyos" jelző használata nélkül konstatálta az egyensúlyhiány további meglétét - és egyúttal a külső egyensúlyhiány csökkenését.

Bár az úgynevezett "nettó nemzetközi befektetési pozíció" (angol rövidítéssel NIIP) 2009 és 2012 között mínusz 117 százalékról mínusz 103 százalékra javult, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény várakozása szerint a következő években is rosszabb lesz a küszöbértéknél.

Az Európai Bizottság ugyanakkor nagyon alacsonynak minősítette Magyarország növekedési potenciálját. Megállapítása szerint e potenciált az erodálta, hogy a politikai bizonytalanság és a leginkább a pénzügyi szektorban tapasztalható túladóztatás következtében a vállalati hitelezés gyorsan esett, és ezáltal történelmi mélypontra süllyedt a beruházások szintje.

Egyre stabilabban

A brüsszeli bizottsági mélyelemzés az ország egy főre jutó GDP-jéhez képest még mindig nagyon magasnak minősíti a 82 százalékról 79 GDP-százalékra csökkent államadóssági szintet.

A viszonylag magas, 10 százalék fölötti munkanélküliségi ráta - állapította meg az uniós intézmény - kevesebb aggodalomra ad okot, mert növekedett a munkaerőpiacon megjelenők aránya, és a foglalkoztatási szint elérte a válság előtti szintet. A közmunkaprogramról ugyanakkor Brüsszelben úgy vélekednek, hogy bár el kell ismerni annak szociálpolitikai előnyeit, a GDP növekedéséhez valószínűleg nem tud fenntartható módon hozzájárulni.

A magyar gazdaság uniós elemzői arra a következtetésre jutottak, hogy bár a kiigazítás tovább folyik, és - leginkább a külső egyensúlyhiány vonatkozásában - történt is javulás, a gazdaságpolitika számos elemét nem lehet piacbarátnak tekinteni, és ezek az elemek rontották az ország növekedési képességét. A magas eladósodottsági szint és az alacsony növekedés együttesen oda vezet, hogy Magyarország sérülékeny, és ki van téve a piaci hangulat hirtelen, kedvezőtlen változásainak - állapította meg az Európai Bizottság mélyelemzése.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!