Az euróövezeti pénzügyminiszterek pénteken Rigában tanácskoznak annak biztos tudatában, hogy nem lesz egyezség a görög reformcsomagról.
Miután Angela Merkel német kancellárral csütörtökön megbeszélést folytatott, Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök közölte, hogy május végéig megállapodásra akar jutni a nemzetközi hitelezőkkel. Merkel kijelentette: mindent meg kell tenni annak megakadályozása érdekében, hogy Görögország kifusson a pénzéből. A kancellárnak ezt a megjegyzését széles körben úgy értelmezték, hogy Németország azon eltökéltségét hangsúlyozta, miszerint Görögországot az euróövezetben akarja tartani.
Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter az euróövezeti pénzügyminiszterek pénteki rigai tanácskozásához időzített blogbejegyzésében megerősítette, hogy kormánya végre akar hajtani egy sor reformot, és jórészt egyetért a nemzetközi hitelezőknek a görög gazdaságra vonatkozó értékelésével, de nem fogadja el a megoldásként felkínált intézkedéseket.
"Nem áthidalhatatlanok a nézeteltérések" - vélte Varufakisz, jelezve, hogy a kormány hajlandó például ésszerűsíteni a nyugdíjrendszert, például az előre hozott nyugdíjazás lehetőségeinek korlátozásával, részleges privatizációt végrehajtani és független adóhivatalt létrehozni. Ugyanakkor elutasította az újabb nyugdíj- és bércsökkentési javaslatokat, mondván, az nem javítja a hitelválsággal küzdő exportorientált vállalatok helyzetét, és nem oldja meg a nyugdíjrendszer problémáit, amelyek szerinte a munkahelyek számának csökkenésében és a feketemunka elburjánzásában gyökereznek.
A görög pénzügyminiszter ismét azt javasolta, hogy változtassák meg a görög államháztartás elsődleges többletének a nemzetközi hitelprogramban rögzített célszámait. Olyan ésszerű célszámokat szorgalmazott, amelyek összhangban állnak a termelés, a beruházások és az export növekedésének ütemével és képesek stabilizálni a gazdaságot és Görögország államadósságának a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított arányát.
Michel Sapin francia pénzügyminiszter Rigában úgy nyilatkozott, hogy van mozgástér az elsődleges többlet csökkentését illetően. A görögök a GDP 1,2-1,5 százalékára mérsékelnék az idei célszámot a nemzetközi mentőprogramban szereplő 3 százalékról.
A Varufakisz által ígért reformok enyhíthetik a feszültséget, miután a görög kormány és a nemzetközi hitelezők, az Európai Uniót képviselő brüsszeli bizottság, az Európai Központi Bank, valamint a Nemzetközi Valutaalap három hónapja tárgyal, nagyrészt eredménytelenül.
A Görögország finanszírozásának meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján a görög kormány részletes reformjavaslatait április végéig kellene jóváhagynia az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak, különben nem folyósítják a nemzetközi mentőcsomagból fennmaradt utolsó, 7,2 milliárd eurós részletet a fizetésképtelenség által ismét veszélyeztetett országnak.
Megállapodás azonban nem várható pénzügyminiszterek rigai tanácskozásán sem - erősítette meg Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke, hozzátéve, hogy a szakértői tárgyalásokon elért eredmények nem elégségesek egy előterjesztéshez. Peter Kazimir szlovák pénzügyminiszter, aki bevallotta, hogy "kissé belefáradt" már a görög történetbe, kijelentette, hogy a megegyezés végleges dátuma június vége, mert akkor jár le a februárban négy hónappal meghosszabbított hitelprogram.
A befektetők már a pénzügyminiszterek május 11-i brüsszeli ülését várják, de több euróövezeti tisztségviselő jelezte, hogy akkorra sem várható az alku megkötése.
MTI