3p

Egyszerűsítés címén a kormány megszüntette volna a 2003 óta létező rendszert. Mfor.hu-háttér.

30 helyett 40 százalékos kulcs

A jelenlegi gyakorlat szerint az egyszerűsített vállalkozási adó legfontosabb kritériuma, hogy az éves árbevétel nem lehet több, mint 25 millió forint. Ezt az értékhatárt a jövőben 30 millió forintig emelnék fel, aminek révén megvalósulna a kormány korábbi elképzelése, miszerint kibővítenék az evások körét. Jelenleg egyébként 119 ezer vállalkozó adózik az eva-szabályai szerint.

Jövőre a másik lényeges változás a 30 százalékos adómérték 35-re, vagy 40-re történő emelése, amivel viszont a jelenlegi evások rosszabbul járhatnak. Sőt egyes esetekben majd akár megfontolásra kerülhet az evától való elfordulás gondolata is. A kormány a jelenlegi elképzeléseivel látszólag megtartotta az adónemet, hosszú távon azonban megszüntetését segítheti elő, hiszen csökkenhet a jelenleg ezt igénybevevők 119 ezres száma.

Az szja-változások mellett az eva szabályainak változásai miatt a vállalkozásoknak és az egyéni vállalkozóknak is egyaránt át kell gondolni, és kalkulációkat kell végezni arra, hogy költségeik függvényében megéri-e a rendszerben maradni, vagy jobb a 16 százalékos szja-t, plusz a járulékokat, illetve a vállalkozásoknak a 10 százalékos társasági adót és az osztalékadót fizetni, miközben újra gyűjtögetni kezdik a számlákat.

Miért jó az eva?

A kormány idén és jövőre is 180-180 milliárd forintos költségvetési bevétellel számolt, ami az adómérték növekedésével ennél is magasabb lehet, miközben a megszüntetés kapcsán felmerült gazdasági aktivitás visszaesésének veszélye is csökken. A vállalkozások szempontjából a legfontosabb, hogy egy egyszerűen kiszámítható, bevallható, egyszerű adóelőleg-fizetési szabályokkal bíró adónem marad meg, ami alacsony adminisztrációs terheket ró a vállalkozásokra. Mindemellett szakértők szerint bizonyos mértékig hozzájárulhat a rejtett jövedelmek kifehéredéséhez is - amiért a kormány egyébként harcol is.

A kormány számításai szerint egyébként a megszüntetésével nyertek is volna, mégpedig 50 milliárddal több folyt volna be az államkasszába. Ezzel szemben adószakértők úgy nyilatkoztak, hogy a bevezetéssel nem plusz bevételhez jutna az állam, inkább 10 milliárd forinttal kevesebb összeg folyna be a költségvetésbe, ha megszűnne az adónem. 

Ami eddig volt...

Tavaly a választások előtt Orbán Viktor az adónem megtartása mellett foglalt állást, sőt az érintettek körének kiszélesítésére tett ígéretet. Ennek ellenére az elmúlt három hétben az egyszerűbb adózás megvalósítása érdekében felmerült az eva eltörlésének gondolata, ami mellett pont a kormányfő volt az, aki a legerélyesebben kiállt.

Az adónem sorsa három hete vált bizonytalanná, amikor is az adótörvénycsomaghoz két módosító indítvány érkezett: az egyik megszüntette volna, a másik szerint pedig 35 százalékra emelkedett volna az adókulcs. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábban úgy nyilatkozott, alátámasztva az eltörlés tervét, hogy az egykulcsos adó bevezetésével okafogyottá vált az egyszerűsített vállalkozási adó.

Egy héttel később a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatára a kabinet az eva eltörlése mellett döntött, másnap azonban a parlament elvetette az erről szóló módosító indítványt. A parlament hétfőn szavaz az adótörvényeket módosító javaslatokról, ám még ez előtt Orbán Viktor és Lázár János is a délelőtti frakcióülést követően egyaránt megerősítette, hogy marad az eva, bár megváltozott feltételekkel.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!