4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lokális feladatok finanszírozása mellett a gyermekétkeztetés normatívájának emelésére és a fővárosi 4-es metró meghosszabbításának előkészítő munkáira is javaslatot tettek a képviselők a péntek déli határidőig, a javasolt módosítások az Országgyűlés honlapján olvashatók.

Pénteken délben még alig több mint ezer módosító javaslat szerepelt a honlapon, délután közepére számuk 1.300-ra emelkedett, és az MTI-t a Parlamentben úgy tájékoztatták, hogy körülbelül 200 módosítást még iktatnak.

A kormánypárti módosító javaslatok száma elenyésző, a zömét a Fideszes, illetve KDNP-s képviselők nyújtották be.

Az SZDSZ-es képviselők javaslatai között szerepel az önkormányzati, hivatásos tűzoltóság támogatásának 1,41 milliárd forintos megemelése, amit az APEH működési költségeinek dologi kiadásaiból pótolnának. Ugyan ez a tétel lenne a forrása az önkormányzatoknak az szja-ból átengedett rész 8,2 milliárdos, illetve a helyi igazgatási és sport célokra fordítható 1,3 milliárd forintos többletének.

Gulyás József (SZDSZ) a pénznyerő automaták adójának megemelését javasolta. Az ebből keletkező 18 milliárd forintos többletből azonban csak 1,8 milliárdot használna fel, mégpedig a szerencsejáték szenvedélybetegek gyógyítására.

Sok MSZP-s képviselő jegyzi azt a módosító javaslatot, amely a gyermekétkeztetés normatíváját emelné meg. Egyebek mellett az óvodákban, a kollégiumokban, és a fogyatékos otthonokban havi 22.500 forintról 65 ezer forintra emelnék a normát. A 16,8 milliárdos többlet kiadás ellentételét több helyről vonnák le, a legtöbb - 12 milliárd forint - a Miniszterelnökség céltartalékát terhelné.

Ugyancsak számos MSZP-s képviselő írta alá a két-tannyelvű oktatás támogatására szánt 300 millió forintos javaslatot. Ennek ellentétele is a miniszterelnökség céltartaléka lenne. A fogyatékos személyek szervezeteinek 260 milliós támogatását pedig 100 millióval javasolják megemelni a miniszterelnökség céltartaléka terhére.

Az ellenzéki képviselők javaslatainak többsége lokális fejlesztésre csoportosítana át forrást. Az ellentétel nagyon változatos, de gyakran tűnik fel a csorbíthatónak vélt tételek között az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium fejezet valamely sora, illetve az elektronikus közszolgáltatások kiadásaiból is sokan csoportosítanának át.

Minden ellenzéki módosító indítvány indoklása a következő szöveggel kezdődik: "Napról napra újabb és újabb tények bizonyítják, hogy a kormány az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetését nyújtotta be az országgyűlésnek. Ez a Bajnai-csomag tovább rontja Magyarország helyzetét, mert ahelyett, hogy saját lábára állítaná az országot, továbbmegy a megszorítások kudarcokkal teli útján, és a növekedés beindítása helyett továbbra is a nemzetközi hitelek és segélyek lélegeztetőgépén tengeti az országot. A munkanélküliség egyre nő, a reálbérek csökkennek, a versenyképességi világranglistán hét év alatt harminc helyet csúsztunk vissza, a beruházások pedig – az államadósság drámai emelkedése mellett – folyamatosan esnek vissza. Az ország megújításához elengedhetetlenül fontos a növekedés megindulása, amely nélkül a költségvetés csak mélyíti a válságot."

Kupper András és Fónagy János (FIDESZ) egymilliárd forintot javasol elkülöníteni a 4-es metró meghosszabbításának megkezdésére. Ez a Kelenföldi pályaudvartól a Budaörsi út-Gazdagrét-Virágpiac útvonalon haladna. Az egymilliárdot a miniszterelnökség keretében működő Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala dologi kiadásaiból venné el a két képviselő. A miniszterelnökség tájékoztatásra szánt 360 milliójából 200 millió forintot fordítana Fónagy János a XXIII. kerület térfigyelő rendszerének kiépítésére.

A fideszes képviselők útépítésre általában 150 millió és 1 milliárd forint közti összegeket javasolnak. Ezek forrása nagyon változatos, csökkenthetőnek tartják például a Pénzügyminisztérium működési kiadásait, a miniszterelnökség személyi juttatásait, az Oktatási és Kulturális Minisztérium személyi juttatásait, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség dologi kiadásait. A javaslat szerint az 1 milliárdos útépítési átcsoportosítás után csak 481 millió maradna az OMMF-nél.

Sok útépítés valósulna meg a módosítók elképzelése szerint a miniszterelnökség Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala dologi kiadásaiból, továbbá a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium működési költségeinek terhére is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!