Pénteken délben még alig több mint ezer módosító javaslat szerepelt a honlapon, délután közepére számuk 1.300-ra emelkedett, és az MTI-t a Parlamentben úgy tájékoztatták, hogy körülbelül 200 módosítást még iktatnak.
A kormánypárti módosító javaslatok száma elenyésző, a zömét a Fideszes, illetve KDNP-s képviselők nyújtották be.
Az SZDSZ-es képviselők javaslatai között szerepel az önkormányzati, hivatásos tűzoltóság támogatásának 1,41 milliárd forintos megemelése, amit az APEH működési költségeinek dologi kiadásaiból pótolnának. Ugyan ez a tétel lenne a forrása az önkormányzatoknak az szja-ból átengedett rész 8,2 milliárdos, illetve a helyi igazgatási és sport célokra fordítható 1,3 milliárd forintos többletének.
Gulyás József (SZDSZ) a pénznyerő automaták adójának megemelését javasolta. Az ebből keletkező 18 milliárd forintos többletből azonban csak 1,8 milliárdot használna fel, mégpedig a szerencsejáték szenvedélybetegek gyógyítására.
Sok MSZP-s képviselő jegyzi azt a módosító javaslatot, amely a gyermekétkeztetés normatíváját emelné meg. Egyebek mellett az óvodákban, a kollégiumokban, és a fogyatékos otthonokban havi 22.500 forintról 65 ezer forintra emelnék a normát. A 16,8 milliárdos többlet kiadás ellentételét több helyről vonnák le, a legtöbb - 12 milliárd forint - a Miniszterelnökség céltartalékát terhelné.
Ugyancsak számos MSZP-s képviselő írta alá a két-tannyelvű oktatás támogatására szánt 300 millió forintos javaslatot. Ennek ellentétele is a miniszterelnökség céltartaléka lenne. A fogyatékos személyek szervezeteinek 260 milliós támogatását pedig 100 millióval javasolják megemelni a miniszterelnökség céltartaléka terhére.
Az ellenzéki képviselők javaslatainak többsége lokális fejlesztésre csoportosítana át forrást. Az ellentétel nagyon változatos, de gyakran tűnik fel a csorbíthatónak vélt tételek között az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium fejezet valamely sora, illetve az elektronikus közszolgáltatások kiadásaiból is sokan csoportosítanának át.
Minden ellenzéki módosító indítvány indoklása a következő szöveggel kezdődik: "Napról napra újabb és újabb tények bizonyítják, hogy a kormány az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetését nyújtotta be az országgyűlésnek. Ez a Bajnai-csomag tovább rontja Magyarország helyzetét, mert ahelyett, hogy saját lábára állítaná az országot, továbbmegy a megszorítások kudarcokkal teli útján, és a növekedés beindítása helyett továbbra is a nemzetközi hitelek és segélyek lélegeztetőgépén tengeti az országot. A munkanélküliség egyre nő, a reálbérek csökkennek, a versenyképességi világranglistán hét év alatt harminc helyet csúsztunk vissza, a beruházások pedig – az államadósság drámai emelkedése mellett – folyamatosan esnek vissza. Az ország megújításához elengedhetetlenül fontos a növekedés megindulása, amely nélkül a költségvetés csak mélyíti a válságot."
Kupper András és Fónagy János (FIDESZ) egymilliárd forintot javasol elkülöníteni a 4-es metró meghosszabbításának megkezdésére. Ez a Kelenföldi pályaudvartól a Budaörsi út-Gazdagrét-Virágpiac útvonalon haladna. Az egymilliárdot a miniszterelnökség keretében működő Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala dologi kiadásaiból venné el a két képviselő. A miniszterelnökség tájékoztatásra szánt 360 milliójából 200 millió forintot fordítana Fónagy János a XXIII. kerület térfigyelő rendszerének kiépítésére.
A fideszes képviselők útépítésre általában 150 millió és 1 milliárd forint közti összegeket javasolnak. Ezek forrása nagyon változatos, csökkenthetőnek tartják például a Pénzügyminisztérium működési kiadásait, a miniszterelnökség személyi juttatásait, az Oktatási és Kulturális Minisztérium személyi juttatásait, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség dologi kiadásait. A javaslat szerint az 1 milliárdos útépítési átcsoportosítás után csak 481 millió maradna az OMMF-nél.
Sok útépítés valósulna meg a módosítók elképzelése szerint a miniszterelnökség Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala dologi kiadásaiból, továbbá a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium működési költségeinek terhére is.
MTI/Menedzsment Fórum