Matolcsy György jegybankelnökként is tovább publikál a Heti Válasz című lapban. Ezúttal azonban nem egy könyv adta a cikke ihletét, hanem a gazdaság tavalyi gyászos teljesítményéről elmélkedett. Megpróbálta elmagyarázni, miért is lett éves szinten 1,7 százalékos visszaesés a gazdaságban.
Matolcsy a zuhanást legnagyobb részben a tavalyi aszályhoz köti, és kifejti, hogy amíg a mezőgazdaság nem tér át az öntözéses gabonatermelésre, újra bekövetkezhet az aszály. (mfor-szerk: az öntözéses rendszer önmagában nem zárja ki az aszály lehetőségét, annak csak hatását mérsékelheti. Másfelől számos olyan ágazata van még az agráriumnak, melyet érzékenyen tud érinteni a száraz időszak).
Az aszály mellett - egyébként nagyon helyesen - nyomós okként jelöli meg még az ipari kapacitások szűkülését (Nokia, Elcoteq, Fletronics), ám örömteli, hogy idén ilyenek már nem várhatók. Sőt, a járműipari bővülések az év második felére sokat fognak hozzátenni a gazdaság teljesítményéhez. (mfor-szerk: egy évvel ezelőtt a Mercedes-gyárral kapcsolatban is valami hasonlóban bízott).
Aztán felteszi a költői kérdés: nem az az igazi rejtély, hogy miből jött össze az 1,7 százalék mínusz, hanem az, hogy miért nem volt nagyobb, hiszen a külföldi pénzintézetek által kivont hitelforrások – 2700 milliárd forintnyi – ezt feltételeznék, mégis alig volt hatása a GDP visszaesésére. Hozzátette azért, "ha ezeknek a forrásoknak csak egy része bement volna a gazdaságba, a múlt évben is bővül a gazdaság!" Hasonló megállapításra jutott még február közepén Zsiday Viktor is az Az lenne a meglepő, ha nem lenne mély a recesszió című cikkében.
Matolcsy szerint a cégek „egy ideig bírják hitel nélkül, azután elbocsátanak és csődbe mennek: sokan nem bírják már sokáig”. Új világ jön – ígéri a frissen kinevezett jegybankelnök. Hozzáteszi: „a kormány és a jegybank stratégiai szövetsége képes bővíteni a hazai vállalkozások forrásait: ez a növekedési fordulat kulcsa".
„Dinamikus és tartós növekedés akkor lesz, ha egyszerre javul a hazai vállalkozások tőkéhez, hitelhez, piachoz, tudáshoz való hozzáférése, miközben megőrizzük, a költségvetési konszolidáció eredményeit. Jók az esélyeink” – zárja cikkét Matolcsy.
mfor.hu