A Financial Times szerkesztőségi blogjában reagált Matolcsy György csütörtökön a Heti Válaszban megjelent cikkére. A Beyondbrics szerzője felidézi, hogy Matolcsy György a heti jegyzetében "katasztrofális" döntésnek nevezett több 2002 és 2010 között meghozott gazdaságpolitikai lépést, így például hiba volt szerinte "erősen tartani a forintot, mert az fékezi az inflációt".
A szerző szerint a "katasztrofális" lehet az az egyetlen szó, amit a magyar vállalkozások, ingatlantulajdonosok és akár a saját kormányzati kollégái használhatnak magának Matolcsynak a jellemzésére most, hogy a devizaadósságuk sokkal magasabb lett.
Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza szerint Matolcsy a forintról tett megjegyzését sokan értékelhetik úgy is, hogy a kormány zöld utat adna a fizetőeszköz gyengítésére. Hozzátette: a miniszter szavai furcsának tűnnek akkor, amikor a bankok és háztartások devizahiteleinek még mindig nagy a súlya.
A Financial Times blogja mindezt adatokkal is megerősíti. A cikk szerint a háztartások devizában denominált követelései a GDP 18 százalékával volt egyenértékű a szeptember végi adatok szerint, míg a nem pénzügyi vállalatok devizaadóssága 40 százalék volt a GDP arányában, a magyar bankok esetében ez az arány 34, a kormányé pedig 36 százalék. Ez is jelzi, hogy "szörnyen sok" magyar érintett közvetlenül is az árfolyam alakulásában. A cikk szerint az első Orbán-kormány még éppen a "minden magyart" gazdagabbá tevő erős forinttal büszkélkedett.
William Jackson, a Capital Economics szakembere szerint nem mindig egyértelmű a magyar vezetés üzenete. Úgy véli, Matolcsy üzenete még érvényes is lehet részben, hiszen a jegybanknak lazítania kell a monetáris politikán a gazdasági növekedés elősegítése érdekében. "Ez sok helyen működik, de nem sok helyen érzékenyek annyira az árfolyamra, mint Magyarországon" - tette hozzá a cikk szerzője.
Timoty Ash hozzátette: Matolcsy az utóbbi időben több nyilvános megjegyzést is tett a jegybank szerepéről, feltehetően ezzel akarja előkészíteni, hogy indulna a jegybank elnöki posztjáért. A Financial Times cikke szerint ő lehet a mandátumra pályázók között a legismertebb, és egyben a "legellentmondásosabb" is. Ha megszólal, az nagy hatással lehet a piacokra, akárcsak az, ha őt jelölik a szóban forgó posztra - írja az FT blogja.
mfor.hu