3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Financial Times szerkesztőségi blogjában megjelent cikkében úgy véli, a "katasztrofális" az egyetlen szó, amivel sok háztartás, vállalkozás, és kormányzati kolléga jellemezheti Matolcsyt.

A Financial Times szerkesztőségi blogjában reagált Matolcsy György csütörtökön a Heti Válaszban megjelent cikkére. A Beyondbrics szerzője felidézi, hogy Matolcsy György a heti jegyzetében "katasztrofális" döntésnek nevezett több 2002 és 2010 között meghozott gazdaságpolitikai lépést, így például hiba volt szerinte "erősen tartani a forintot, mert az fékezi az inflációt".

A szerző szerint a "katasztrofális" lehet az az egyetlen szó, amit a magyar vállalkozások, ingatlantulajdonosok és akár a saját kormányzati kollégái használhatnak magának Matolcsynak a jellemzésére most, hogy a devizaadósságuk sokkal magasabb lett.

Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza szerint Matolcsy a forintról tett megjegyzését sokan értékelhetik úgy is, hogy a kormány zöld utat adna a fizetőeszköz gyengítésére. Hozzátette: a miniszter szavai furcsának tűnnek akkor, amikor a bankok és háztartások devizahiteleinek még mindig nagy a súlya.

A Financial Times blogja mindezt adatokkal is megerősíti. A cikk szerint a háztartások devizában denominált követelései a GDP 18 százalékával volt egyenértékű a szeptember végi adatok szerint, míg a nem pénzügyi vállalatok devizaadóssága 40 százalék volt a GDP arányában, a magyar bankok esetében ez az arány 34, a kormányé pedig 36 százalék. Ez is jelzi, hogy "szörnyen sok" magyar érintett közvetlenül is az árfolyam alakulásában. A cikk szerint az első Orbán-kormány még éppen a "minden magyart" gazdagabbá tevő erős forinttal büszkélkedett.

William Jackson, a Capital Economics szakembere szerint nem mindig egyértelmű a magyar vezetés üzenete. Úgy véli, Matolcsy üzenete még érvényes is lehet részben, hiszen a jegybanknak lazítania kell a monetáris politikán a gazdasági növekedés elősegítése érdekében. "Ez sok helyen működik, de nem sok helyen érzékenyek annyira az árfolyamra, mint Magyarországon" - tette hozzá a cikk szerzője.

Timoty Ash hozzátette: Matolcsy az utóbbi időben több nyilvános megjegyzést is tett a jegybank szerepéről, feltehetően ezzel akarja előkészíteni, hogy indulna a jegybank elnöki posztjáért. A Financial Times cikke szerint ő lehet a mandátumra pályázók között a legismertebb, és egyben a "legellentmondásosabb" is. Ha megszólal, az nagy hatással lehet a piacokra, akárcsak az, ha őt jelölik a szóban forgó posztra - írja az FT blogja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!