5p

Összesen 1300-1400 milliárd forintos "lyuk" van a 2010-es költségvetésben az elmaradó bevételek és a többletkiadások miatt – vélekedik a legnagyobb ellenzéki párt gazdaságpolitikusa. Éppen ezért - tette hozzá - az eredetileg tervezett 3,8 százaléknak akár duplája is lehet a költségvetés hiánya. Mfor.hu-tudósítás.

"2013-tól számíthatunk csak fenntartható, tartós gazdasági növekedésre, addig még jöhet néhány miniválság, amelyek talán már nem lesznek olyan súlyosak, mint tavaly ősszel és idén februárban-márciusban" – mondta el csütörtökön Matolcsy György, a Fidesz gazdaságpolitikusa, egykori gazdasági miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csúcstalálkozóján.

Jöhetnek még meglepetések

A Fidesz szakembere szerint tartogathat még meglepetéseket a világgazdaság, korábban is évekig tartott az átmenet egy-egy fontos trendből a másikba.

Úgy véli: sokan érzik úgy, hogy jelenleg jól működik a magyar gazdaságpolitika, azonban az utóbbi években hazánk szinte minden területen jelentősen lemaradt versenytársai mögött. És ez nem csak a válságnak köszönhető, hiszen a gazdasági növekedésben például már 2008-ban is rosszul álltunk.

„Egyedül Magyarországon finanszírozta a gazdaságpolitika új eladósodással a növekedést és a foglalkoztatást” – magyarázta Matolcsy. Emellett szerinte komoly probléma, hogy a régió országai közül nálunk a legmagasabb a költségvetés kamatterhe. "Az egy főre jutó GDP tekintetében legalább kettő versenytársunk lehagyott minket 2002 óta, és Lengyelország sem sokáig lenne már mögöttünk, ha maradna a jelenlegi gazdaságpolitika" – tette hozzá a negatív eredményeket sorolva.

Befagyott az üzleti élet


"Magyarország üzleti élete dermedt, fagyott állapotban van, mivel a bankszektor elsősorban az MNB-nél helyezi el letétbe a forrásait, nem a vállalkozásoknak adja" – emelte ki a gazdasági szakember.

Matolcsy szerint hihetetlen mértékű befagyott pénz van, amiből be lehetne indítani a hitelezést. "Meg kell változtatni a gazdaságpolitika célját, a pénzszűkéből pénzbőséget kell teremteni. Amíg ezt nem oldjuk meg, addig semmit nem oldottunk meg" – vélekedik a Fidesz szakembere.

Bármilyen kormány lesz is 2010-től hazánkban, azzal kell szembenézni, hogy a gazdaságot fiskális eszközökkel nem lehet élénkíteni – mondta a mozgástérrel kapcsolatban Matolcsy. Ez nem csak az IMF miatt nem lehetséges, hanem azért sem, mert jövőre 6000 milliárd forintnyi lejáró adósságunk lesz, amit a piacról kell majd finanszíroznunk.

"Elsősorban monetáris eszközökkel és tőkebeáramlással lehet élénkíteni a magyar gazdaságot. Továbbra is tartom azt, hogy szükséges lett volna és még most is szükséges a jegybanki alapkamat csökkentése" – vélekedik a közgazdász.

Duplázódik a hiány?


A 2010-es költségvetéssel kapcsolatban a Fidesz szakembere elmondta: számításaik szerint 140-190 milliárd forintnyi elmaradó bevétel és 1160-1200 milliárdnyi pluszkiadás várható a kormány terveihez képest. Előbbi összeg a tartalékokból még fedezhető lenne, inkább a nem várt kiadások tesznek ki jelentős összeget.

Matolcsy György példaként említette, hogy ha valódi reformot akarunk végrehajtani, akkor konszolidálni kell az állami vállalatokat, a MÁV és a BKV esetében ez 300 milliárd forint összeg lenne. Emellett 140 milliárdos pluszkiadással számolnak a Magyar Fejlesztési Banknál, ahol a garantált árfolyamú hitelek miatt jelenhet meg konszolidációs igény. A kórházak rendbetétele további 110 milliárd forintot emésztene fel az ellenzéki párt gazdasági szakértője szerint. Ezeknek a kiadásoknak egy része persze olyan, ami nem feltétlenül kötelező, azonban ha valódi reformokat akarunk, akkor ezekre szükség lesz.

A fentiek miatt Matolcsy úgy véli, hogy nem lesz tartható a kormány 3,8 százalékos hiánycélja "Valóban fenyeget egy 7,3-7,5 százalék közötti költségvetési deficit" – vélekedik.

Reformokról kell megállapodni a Valutaalappal


"Bármilyen kormány lesz is jövőre, én azt javaslom, hogy jövőre kössön új megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF)" – hangsúlyozta Matolcsy György. A jelenlegi megállapodást szeptemberben hosszabbította meg a kormány 2010 októberéig.

A Fidesz szakembere szerint négy dolgon kellene alapulnia egy új IMF-megállapodásnak, ezeken a területeken lenne szükség reformokra. Az egyik az államreform, ami a bürokrácia leépítését takarja, emellett szükség van adó- és járulékreformra. "Véleményem szerint csak jelentősen és érezhetően érdemes csökkenteni az adókat" – mondta ezzel kapcsolatban a közgazdász. A másik két terület a szakképzés reformja és a korrupció-ellenes fellépés.

Előadása végén a szakember felvázolta a magyar gazdaság lehetséges jövőbeli motorjait. Ilyen motor lehet majd az egészségipar, amibe például beletartozik a wellness-turizmus is. Egy másik húzóágazat lehet az autóipar, mely elsősorban magas hozzáadott értéke miatt segíthet a magyar gazdaságnak, illetve az üzleti szolgáltatások terén is tudnánk fejlődni.

Ezek mellett természetesen szükség van a hagyományos iparágakra - a Fidesz gazdaságpolitikája például komoly hangsúlyt helyezne az építőiparra, az energiaszektorra, a mezőgazdaságra, valamint a  víz- és hulladékgazdálkodásra.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!