5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Évösszegző gazdasági sorozatunkból kihagyhatatlan a márciusban elnököt cserélő jegybank és annak június óta futó hitelprogramja.

Már 2012 decemberétől jelentős mértékű gyengülésbe kezdett a forint, mely tendencia az első negyedévben végig fent maradt. Az év végén indult gyengülést az elemzők, piaci szereplők a Magyar Nemzeti Bank közelgő, március eleji vezetőváltásával magyarázták. Attól féltek, hogy Simor András elnök, valamint alelnökei Király Julianna és Karvalits Ferenc távozásával még inkább fellazul a  monetáris szigor, amelyet az év során a Monetáris Tanácsba delegált új tagok 2012 augusztusától folytatott folyamatos kamatvágásokkal már amúgy is enyhítettek.

Aztán amikor március első napján Orbán Viktor Matolcsy Györgyöt nevezte meg a jegybank következő elnökének, elmaradt a forint mélyrepülése. Addigra ugyanis a kormányzat számos alkalommal kiszivárogtatta Matolcsy jelölését tesztelve ezzel a piaci reakciókat. Így amikor Orbán a Kossuth Rádió reggeli műsorban kimondta Matolcsy nevét a forint csak minimálisan gyengült, majd később még erősödni is tudott.

A kinevezést követően aztán Matolcsy gyorsan a tettek mezejére lépett, már április elején a jegybank meghirdette Növekedési Hitelprogramját, amely három pillér mentén alapvetően két célt fogalmazott meg. Egyrészt a kis- és középvállalkozások hitelállományának leépülését akarta megállítani, másrészt a külső, devizalapú forrásokat lecserélni. Ezek közül az elsőt - az adatok ismeretében - teljes mértékben sikerült elérni, míg az utóbbi messze elmaradt a kitűzött céltól.

Az NHP első szakaszában közel 10 ezer vállalkozás jutott olcsó jegybanki forráshoz 701 milliárd forint összegben. Ebből összesen 411 milliárd forintot tett ki a hitelkiváltás, míg 290 milliárdot az új hitelek folyósítása.

Ez utóbbi magas értéke sok elemzőt meglepett, hiszen azzal számoltak - köztük mi is -, hogy az olcsó hitelkeretüket a bankok a meglévő, jól fizető ügyfeleik megtartása érdekében fogják felhasználni. Ebben az esetben pedig a keret jelentős része hitelkiváltásra "ment volna el", így a várt 150-200 milliárdnyi új hitel folyósítására sem "futotta volna". Szerencsére nem így történt, és a 290 milliárd kihelyezett új hitel nemcsak a cirka 3300 milliárdnyi kkv-hitelállomány leépülését állította meg, de a teljes vállalati hitelezésben – a csökkenő hitelkamatokkal együtt - fordulatot hozott.

A NHP nyári szakaszának a sikere a vállalati hitelezésben természetesen magával hozta a folytatást, sőt, a Monetáris Tanács "fokozta a tempót", és 2014 végéig összesen 2000 milliárd forintos keretet biztosított a jegybanknak. A programot - amelyben jelenleg 500 milliárdnyi forrás áll megnyitva - annyiban módosították, hogy a forrásoknak immár csak 10 százalékát lehet hitelkiváltásra fordítani, vagyis 90 százalékban új hiteleket kell a bankoknak folyósítani.

Ez pedig azt is jelenti, hogy az NHP intenzívebben járulhat hozzá a gazdasági növekedéshez, a jegybank szerint a második szakasz összesen 0,8-1,6 százalékkal, miközben az első 0,2-0,5 százalékot tett a GDP-hez.

Persze semmi sincs ingyen, Palotai Dániel, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint ha a második szakasz most futó 500 milliárdos keretét teljes mértékben kihasználják a cégek, akkor az 30 milliárdnyi veszteséget okoz a jegybanknak. Tehát a 2000 milliárdos teljes keret 100 százalékos folyósítása valóban 100 milliárdnyi veszteséggel járhat, ahogy azzal Zsiday Viktor számolt. A veszteség azért jön létre, mert az NHP keretében nyújtott hitelek után a jegybank nem számít fel kamatot a bankok felé, miközben a jegybanki mérleg forrásoldalán, kéthetes kötvényben lecsapodó pluszlikividitásra az alapkamatot fizeti ki.

Palotai szerint azonban ezt az összeget teljes mértékben kompenzálja a hitelprogram miatt a költségvetésbe befolyó adótöbblet, amely a mostani 500 milliárdos keret teljes folyósítása esetén várhatóan a GDP 0,13 százalékát teszi ki, vagyis körülbelül 37 milliárdot.

Hogy ez kompenzálni tudja-e a veszteséget, az egyelőre a jövő zenéje, az azonban a jegybank novemberi mérlegének ismeretében ténynek tűnik, hogy az év eleji várakozásokkal szembe a költségvetésnek nem kell majd jövőre kisegíteni az MNB-t, vagyis nem lesz nagyon veszteséges a központi bank.

Pedig az év elején még 100 milliárdot jelentősen meghaladó veszteségekről szóltak az előrejelzések, és februárra, vagyis Simor András mandátumának végére el is fogyott a jegybank saját tőkéje.

Ennek ellenére a folyamatos kamatvágásoknak, az augusztusi IMF-előtörlesztéssel, illetve a novemberi dollárkötvény kibocsátással kapcsolatos tranzakcióknak köszönhetően még úgy is sikerült a jegybank eredményt közel nullába hozni, hogy a Növekedési Hitelprogram kihirdetésekor megcélzott 3600 milliárdnyi kéthetes kötvényállomány november végén már 4900 milliárdnál járt.

Ez pedig azt is jelenti, hogy az NHP második célja,  amelyet a harmadik pillér keretében meghirdetett deviza- és kamatswap ügyleteken keresztül kellett volna elérni, messze nem volt sikeres. Ezekre a hétfőként meghirdetett tenderekre, ahogy az már júniusban látható volt (lásd Kudarc felé száguld az MNB programja) nem csaptak le a kereskedelmi bankok, de Vargáék sem, akik novemberben újra csak devizakötvényt bocsátottak ki. (Ha a forint olcsóbb, akkor miért dollárban adósodunk el?)

Vagyis a magyar gazdaságban jelen levő olcsó külföldi forrásokról sem a piaci szereplők, sem az állam nem akar lemondani, így egyenlőre marad a magas jegybanki állomány, illetve annak sterilizációs költségei. Az azonban egyelőre nem látható, hogy a Növekedési Hitelprogramba ágyazott pénznyomda miatt is a gazdaságba ömlő pénzmennyiség hosszabb távon milyen hatással lesz az árakra, illetve a forint árfolyamára.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!