Matolcsy György szerint világszerte a sok kudarc és a kevés siker oka, hogy az emberek racionális érvek alapján akarnak döntéseket hozni. A világ azonban mára közel sem működik ésszerűen, sem normálisan, így az ésszerű döntések következményei már közel sem kiszámíthatók. Hát ezért nem lehet racionális döntéseket hozni. A "hagyományos gazdasági gondolkodás" alapján meghozott döntések szerinte kudarcokhoz vezetnek, csődöket idéznek elő a vállalatoknál és válságot okoznak. (mfor.szerk.: Matolcsy egyébként sajtóinformációk szerint egy percet sem dolgozott a vállalati szférában)
A nemzetgazdasági miniszter írásában azonban bizakodó hangnemet vesz fel köszönhetően annak, hogy ma már a közösségi hálók világában élünk, így szerinte megvan az esély arra, hogy a sikeres döntéseket le lehessen másolni. Mindehhez "szakítani kell a világ hagyományos racionális felfogásával: a többi emberre, vállalatra kell figyelni, nem a közgazdasági tankönyvekre" - írja Matolcsy a Heti Válaszban. (mfor.szerk: pikírten megjegyezhetnénk, hogy Matolcsynak az ésszerűsséggel történt szakítását 2010 óta már többször megtapasztaltuk.)
Szerinte a kormány sem tett mást: "szakítottunk a hagyományos közgazdaság receptjeivel". Erre pedig azért volt szükség, mert 2002 és 2010 között a racionálisnak látszó döntések vitték csődbe az országot, ráadásul szerinte már akkor lehetett tudni, hogy ezek a döntések végül hibásak lesznek. "2002 után nálunk azért hoztak tömegesen hibás döntéseket a gazdasági szereplők, mert a cinkelt kártyákkal játszók tudatosan eltorzították a piaci információkat: az előnyökről mindenki beszélt, a kockázatokról senki" - véli jegyzetében. A jelenlegi Orbán-kabinet alatt működő magyar gazdaság szerinte azért más, mert "ma már tömegesen hozunk jó döntéseket fent és lent, mert kizártuk a cinkelt lapokkal játszókat".
mfor.hu