Most már elég nagy ahhoz a bitcoin-mánia, hogy ha írok erről egy cikket, akkor az talán bejelzi a piac tetejét. Legalábbis egy időre.
A Bitcoin árfolyama az elmúlt 12 hónapban megötszöröződött, de nem ez az érdekes önmagában:
Nem biztos ugyanis, hogy 10 év múlva bárki használni fogja a Bitcoint, de maga a technológia szinte biztos, hogy a mindennapok része lesz. Nem vagyok a téma szakértője, ezt meghagyom Fizikus kollégánknak, de azt látom, hogy az újítás, a "distributed ledgers", a "blockchain" velünk marad, még ha maga a Bitcoin nem feltétlenül is.
Miről van szó? Persze majd le leszek szidva, hogy ennél sokkal mélyebb a dolog, és bonyolultabb, de elmondom azt amit én megértettem belőle :) Eddig azt, hogy mennyi pénzünk van, kinek milyen ingatlan van a tulajdonában, milyen eszközökkel rendelkezünk, stb. egy adott központi helyen tartották nyilván, onnan irányították (Központi bank, Földhivatal, stb.).
Az új technológia lényege azonban az, hogy egyrészt ezeknek az adatoknak a nyilvántartása nem egy helyen van, hanem a világ számos helyén, hatalmas teljesítményű, egymással kommunikáló számítógépeken egyszerre tartják nyilván, és csak úgy lehet megváltoztatni, ha abban a résztvevőknek konszenzusa van. Vagyis nem történhet meg az, hogy az állam megharagszik rám, és elveszi a pénzem, mert ő a nyilvántartását hiába módosítja, ha a többi résztvevő ezzel nem ért egyet, akkor a tranzakció nem zajlik le. Nem történhet meg az, hogy a földhivatal számítógépe tönkremegy, az irattára beázik, és nem tudjuk kinek a nevén milyen ingatlan van, mert ezt egyszerre sokezer helyen tárolják, és csak akkor lehet változtatni rajta, ha konszenzus jön létre a nyilvántartók, a "bányászok" között. Hiába próbálja valaki meghamisítani, elsikkasztani, nem lehetséges.
A banki kamatoknál nagyobb hozamot szeretne? Hajlandó kockázatot is vállalni? Próbálja ki az mfor trader rendszerét, és növelje nyereségét!
Olyan ez, mint egy hatalmas, feltörhetetlen, egyszerre számos helyen lévő elszámolóház, de ennél sokkal több. Az új fejlődési irányoknak köszönhetően (Ethereum) lehetőség van okos szerződések létrehozására is a rendszerben: például ha szerződök arról, hogy ha egy héten belül piros hó esik, akkor fizetek Józsibácsinak 100 fityinget, akkor a rendszer résztvevői az én, vagy Józsibácsi beleszólása nélkül együttesen, konszenzussal megállapítják, hogy a feltétel bekövetkezett-e, és mindannyian, egyszerre átkönyvelnek 100 fityinget az én számlámról Józsibácsiéra. Akkor is, ha én úgy gondolom, hogy nem esett piros hó, és akkor is, ha már utólag megbántam ezt. És ez még csak az alkalmazások legalapvetőbbike. A lényeg az, hogy nem egy központi akarat, hanem az egyszerre, számos helyen nyilvántartott, manipulálhatatlan tranzakciók szinte minden pénzügyi-szerződéses kapcsolatban nagy változást okozhatnak. Innentől nincs szükség közjegyzőre, központi elszámolóházra, stb, mert ezeket a problémákat a rendszer mind, sokkal gyorsabban, és olcsóbban kezeli. Mivel minden "nyilvántartó" számítógépen ugyanaz az adatbázis van, és csak akkor lehet módosítani, ha ebben konszenzus alakul ki, ezért a biztonsága is sokkal nagyobb. Innentől a csalárd brókercégek nem tudják ellopni a részvényeidet (lásd Budacash), eltüntetni a pénzed, az ingatlanmaffia nem lovasítja meg a lakásod.És még ez is csak a felszín. Úgy vagyunk vele, mint az internettel: a 90-es évek közepe/vége felé látszott hogy ez mennyire forradalmi, de az még nem, hogy pontosan hogyan fogjuk használni, egy csomó olyan dolog alakult ki, amire nem gondoltunk volna.
A technológia tehát fontos, forradalmi, és velünk marad, ugyanakkor az nem biztos, hogy ez a technológiai a Bitcoinnal, vagy az Ether-rel (https://ethereumprice.org/), vagy bármi mással valósul meg. Olyan a helyzet, mint az 1920-as években az USA-ban: mindenki tudta, hogy az autóipar hatalmas forradalmat hoz, de nem lehetett tudni, hogy az akkor működő 600 (!) autógyárból ki lesz a befutó. Persze aki eltalálta, az hatalmasat nyert...