A közvéleménykutató-cég november 3-án végzett felmérést, melyből az derült ki, hogy a nemzetközi pénzügyi válság, a forint- és részvényárfolyamok zuhanása továbbra is vezető helyet foglal el a lakosság érdeklődésében: a megkérdezettek 81 százaléka ezt nevezte meg az elmúlt hetek legfontosabb közéleti eseményeként.
A többség arról is hallott már, hogy Magyarország az IMF-hez fordult segítségért, a válaszadók 63 százaléka egyetért ezzel. Abban a kérdésben erősebben megoszlanak a vélemények, hogy az IMF által megítélt pénzügyi segítség végül is javít vagy ront Magyarország helyzetén. A hitelfelvételi lehetőség megkérdezettek fele szerint az ország előnyére válik, ám 31 százalék szerint inkább hátrányos lehet.
A megkérdezettek 27 százaléka szerint a pénzügyi válság Magyarországon akár egy évig is tarthat, az emberek 43 százaléka pedig ennél is hosszabb válságra számít. Szinte az összes megkérdezett tart az árak és a munkanélküliség emelkedésétől (96 százalék), a bérek vásárlóértékének csökkenésétől (90 százalék), valamint attól, hogy sok vállalkozás csődbe megy (89 százalék).
A töbség továbbra is a forint árfolyamának gyengülését és a devizahitelek törlesztőrészleteinek emelkedését várja, bár az arány kismértékben csökkent az október végi felmérés óta. Az IMF segítsége ugyanakkor némiképp stabilizálta a magyar pénzintézetekbe vetett hitet.
A válság kezelésével kapcsolatos javaslatok többsége kimondottan nagy elfogadottságnak örvend: a kormánytagok és a képviselők bérének befagyasztását például szinte az összes megkérdezett teljes mértékben elfogadhatónak tartja. A közszférában dolgozókat és a nyugdíjasokat érintő megszorítások érthető módon már kevésbé népszerűek, ám a többség még ezeket a javaslatokat is elfogadhatónak tartja.
A felmérésben a Medián ezer embert kérdezett meg a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából.