Az Eurostat szerdán közölte részletes adatsorát a tagállamok első negyedéves gazdasági teljesítményének alakulásáról. A mostani adatsorból, szemben a május közepén publikálttal, immár csak 3 tagország statisztikái (Írország, Luxemburg, Málta) hiányoznak, így még kisebb a valószínűsége, hogy lesz olyan ország, amelynek gazdasága rosszabbul teljesített volna az első negyedévben a magyarnál.
A 25-ös lista legvégén ugyanis Magyarország áll 0,8 százalékos negyedéves visszaeséssel. Rajtunk kívül még két ország volt képes mínuszra, az immár évek óta a megszorításoktól szenvedő görög gazdaság 0,4, míg a lengyel 0,1 százalékkal zsugorodott 2015 utolsó negyedévéhez képest. A többi ország GDP-je, a stagnáló Észtország kivételével, növekedést tudott felmutatni. A legnagyobb mértékűt, 1,6 százalékosat keleti szomszédunk, Románia, míg a képzeletbeli dobogó második fokára Ciprus (0,9), míg a harmadikra a 0,8-0,8 százalékos pluszt elérő Ausztria, Litvánia, Szlovákia és Spanyolország "állhatott fel".
Az Európai Unió egészének gazdasága az első negyedévben 2015 végéhez képest 0,5, míg az eurózónáé 0,6 százalékkal bővült.
Sajnos, az éves összevetésű adatunkra sem lehetünk büszkék. Az Eurostat szerint ugyanis a magyar gazdaság 2015 első negyedévéhez képest mindössze 0,4 százalékkal nőtt (mfor.hu szerk: az Eurostat éves összevetésben szezonálisan megtisztított adatot közöl, míg a magyar KSH a nyers 0,9 százalékos adatra fókuszál), aminél gyengébb teljesítményt csak a görögök hoztak össze 1,4 százalékos zsugorodással. Az élen itt is Románia áll 4,2 százalékkal , igaz „társbérletben”, hiszen a svéd gazdaság is hasonló ütemben tudott nőni. Utánuk a szlovákok 3,7, míg a spanyolok 3,4 százalékkal büszkélkedhetnek.
Közép-európai versenytársaink közül a csehek 3, míg a lengyelek 2,6 százalékkal nőttek. A EU gazdasága összességében 1,8, az eurózóna 1,7 százalékkal bővült.
mfor.hu