6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei 6,7 százalékos mélyrepülés után 2010-ben is csökkenhet a magyar gazdaság teljesítménye, 2011-től azonban jelentősebb korrekció indulhat el - olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szerdán kiadott inflációs jelentésben. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője rövid távon ennél optimistább, a 2011-es növekedéssel kapcsolatban azonban óvatosságra int. Mfor.hu háttér.

Szerdán jelent meg az MNB inflációs jelentése, melynek fő számait már a hét elején ismertette a jegybank: az idei évben 6,7 százalékos visszaeséssel számolnak, majd jövőre további 0,9 százalékkal csökkenhet a gazdaság teljesítménye.

2011-ben már 3,4 százalékos bővülés jöhet

A 2010-es visszaeséshez hozzájárul, hogy a jegybank szakemberei szerint egyelőre a világgazdaságban sem látszanak a gyors javulás jelei, de a csökkenés üteme lassan elérheti a mélypontot.

2011-ig várhatóan az európai átlagnál nagyobb mértékben esik majd vissza a magyar gazdaság, mivel a külső konjunktúra és a kormányzati intézkedések növekedésgátló hatásai együtt érvényesülnek. 2011-ben azonban már jelentős korrekcióra számítanak a jegybank szakemberei, akik szerint akkor 3,4 százalékkal nőhet a magyar gazdaság teljesítménye.

Ebben közrejátszik az is, hogy a Bajnai-kormány most bejelentett kiadáscsökkentő intézkedései két év múlva már segíteni fogják a növekedést, rövidtávon viszont gátolják azt. Emellett 20011-ben segítheti a növekedést az alacsony infláció, amely a gazdaságban felhalmozódó felesleges kapacitásoknak lesz köszönhető a jegybank szerint.

"Én rövidtávon kicsit optimistább vagyok, mint a nemzeti bank: elképzelhetőnek tartom, hogy már jövőre is minimális mértékben nő a gazdaság teljesítménye. 2011-re azonban túlzottnak tartom a 3,4 százalékos bővülésről szóló várakozást. Ez akár teljesülhet is, de most még nem árt óvatosnak lenni" - mondta el az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.



Alulbecsülték az inflációt?

Az MNB előrejelzése szerint a nyárra tervezett áfa- és jövekéki adó emelés jelentősen növelheti az inflációt, azonban ezek nélkül a pénzromlás üteme a jegybank 3 százalékos célja alatt maradhat. Az idei év végére 4,5 százalékos lehet az éves infláció, míg 2010-ben ugyanez 4,3 százalékra csökkenhet.

2009 utolsó hónapjaiban 6,5 százalék lehet az infláció, ha marad a jelenlegi 50-60 dollár közötti olajár, illetve az MNB által számított 295 forintos euróárfolyam. Ez az árfolyam kicsit pesszimistának tűnhet azok után, hogy az elmúlt hetekben 280 környékére erősödött a forint. Azonban hozzá kell tenni, hogy az MNB keze meg van kötve: az inflációs jelentés elkészítésekor elő van írva, hogy az előző időszak átlagárfolyamát vegye figyelembe.

"Míg a kormányzati válságkezelési csomag közvetlenül jelentős mértékben emeli az inflációt, egyéb intézkedései ezt a hatást részben ellensúlyozni fogják" - olvasható a jelentésben.

A jegybank arra számít, hogy 2010 utolsó hónapjaira 2 százalék környékére csökken majd a pénzromlás üteme, így jöhet ki éves szinten a 4,3 százalékos inflációs adat. "Ezt a 2 százalékos előrejelzést kicsit optimistának találom, mivel a jövő januárban tervezett újabb jövedéki adó emelés még 2010 egészében látszani fog az inflációban" - vélekedik Suppan Gergely.

Hiány: egyelőre minden bizonytalan

Az MNB előrejelzése szerint idén teljesülhet a 3,9 százalékos költségvetési hiány, amiben a kormány végül - az eredeti szerződést módosítva - megállapodott az IMF-fel, jövőre azonban még bizonytalan a hiány alakulása. "A kormány elkötelezte magát amellett, hogy a 2010. évi hiány alacsonyabb legyen, mint a 2009-es. Ezzel szemben jelenlegi alappályánkban 4,5 százalékos deficitprognózis szerepel. Ennek oka, hogy a vállalt intézkedéseknek van egy olyan része, amely jelenleg nem teljesen kidolgozott, így előrejelzési szabályunk értelmében egyelőre nem tudjuk teljes egészében figyelembe venni" - olvasható az inflációs jelentésben.

A gazdasági visszaesés az adóbevételek mérséklésén keresztül számottevően rontja a költségvetési egyenleget 2009-ben és 2010-ben. Ezt a hatást a kiadások csökkentésével részben ellensúlyozza a kormány, de a másik része megjelenik a várható költségvetési hiány emelkedésében.

A jegybank elsősorban az önkormányzatok finanszírozásával kapcsolatos intézkedéseket tartja még kidolgozatlannak. "Mindez várhatóan nem jelenti azt, hogy újabb 0,7 százalékos megszorításra lesz szükség. Egyszerűen csak a már bejelentett intézkedések egy részét nem vették figyelembe" - válaszolta kérdésünkre a Takarékbank szakembere.

Suppan Gergely példaként említette, hogy egyelőre nem tudni, mennyi bevételre számíthat a kormány a vagyonadóból, az pedig befolyásolhatja az önkormányzatok állami finanszírozását. A várt bevétel amúgy nem éri el a GDP 0,7 százalékát, ezért valószínűleg vannak más intézkedések is, amikkel nem számolt az MNB.

2011-től csökkenhet az államadósság

Hazánk államadóssága 2009 végére megközelítheti a GDP 84 százalékát, majd jövőre várhatóan stagnálni fog, 2011-től pedig csökkenésnek indulhat, ismét megközelítheti a 80 százalékos szintet - vélekedik az MNB.

Suppan Gergely szerint az adósságpálya sok mindentől függ: befolyásolja például a nemzetközi hitelek felhasználása, illetve a forint árfolyama is. Azzal az elemző is egyetért, hogy idén várhatóan megugrik az adósság mértéke, majd egy éves stagnálás után csökkenésnek indulhat. Sőt, szerinte akár már 2010-ben is elképzelhető kismértékű csökkenés, ha megvalósul az általa várt kismértékű gazdasági növekedés.

180 ezer embert rúghatnak ki

"2009-2010-ben nagyságrendileg 180 ezer fős elbocsátás várható, ami a teljes foglalkoztatotti létszám közel 5 százalékának felel meg" - jósolják a jegybank szakemberei. Ez a becslés kicsit pesszimistának tűnik, mivel eszerint 11 százalék körülire emelkedik majd a munkanélküliség.

Egyértelmű létszámbővülésre csak 2010 végétől, illetve 2011 elejétől számítanak az MNB elemzői, mivel szerintük tövid távon a recesszió negatív hatásai dominálhatnak a kormányzati intézkedések pozitív hatásaival szemben.

Csak 2011-től emelkedhetnek a reálbérek

"Jelenleg úgy számolunk, hogy a versenyszektorban idén csak az áthúzódó hatások és a foglalkoztatottak összetételében bekövetkező változások miatt lesz pozitív a bérdinamika, vagyis a magánszektor egészében gyakorlatilag bérbefagyasztás fog érvényesülni" - olvasható az inflációs jelentésben.

2010-2011-ben is igen alacsony bérdinamikát várnak, de ekkor már a vállalati szektor helyzete – nem utolsó sorban a járulékcsökkentések miatt – lehetővé fogja tenni a nominális bérek kismértékű emelését. A magas munkanélküliségi ráta miatti túlkínálat azonban korlátozni fogja a bérdinamika élénkülését - vélekednek a szakértők.

Összességében a reálbérek idén 4,3 százalékkal eshetnek vissza, míg jövőre további 1,6 százalékkal fogunk kevesebbet hazavinni. 2011-ben azonban a várakozások szerint már 1,8 százalékkal emelkednek a reálbérek.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!