3p

A jegybanki hitelprogram ellenére, mind a vállalati, mind a háztartási hitelek állománya csökken éves szinten, így a magyar pénzügyi közvetítőrendszer az elmúlt egy évben negatív hatással volt a GDP-re.

Ugyan a vállalati hitelelek állománya a válság kitörése óta először emelkedett, éves összevetésben még mindig 3,5 százalékos az állomány leépülésének mértéke. Mivel a háztartások esetében az éves visszesés 5,2 százalékos, így nem lehet azon csodálkozni, hogy a bankszektor jegybank által számolt Pénzügyi Kondíciós Indexe (PKI) továbbra is mínuszos. Vagyis a bankszektor az elmúlt 12 hónapban lefelé húzta a magyar gazdaság GDP-jét. A teljes pénzügyi közvetítőrendszer, amely a monetáris kondíciókat is tartalmazza, a folyamatos jegybanki kamatcsökkenésnek köszönhetően éves szinten kevésbé fogta vissza a gazdaságot - tartalmazza az MNB legfrissebb hitelezési folyamatok kiadványa.

Fordulat a vállalati hitelezésben

A PKI vállalati hitelhitelezésre vonatkozó részindexe a Növekedési Hitelprogram és a jegybanki alapkamat csökkenésének hatására megugró új vállalati hitelfolyósításnak köszönhetően jelentősen emelkedett a második negyedévhez képest. Ezen különösebben nem is lehet csodálkozni, hiszen az eddigi negyedéves 600-700 milliárd forintos új vállalati kihelyezés július és szeptember között duplájára, közel 1200 milliárdra nőtt. Ami azt is jelenti, hogy a 701 milliárdnyi hitelt “folyósító” NHP-nak nem volt érdemi kiszorító hatása. Az mfor.hu kérdésére Fábián Gergely, az MNB Makroprudenciális Elemzési Főosztályának vezetője elmondta, hogy ez a hatás a kis- és középvállalati szegmensben sem érhető tetten.

A vállalati szektorban egyébként a hitelprogramnak és a jegybanki kamatcsökkentéseknek köszönhetően mérséklődtek a kamatok is. Nemzetközi összehasonlításban a magyar vállalatok számára elérhető hitelek felárai megegyeznek a régiós értékkel. Szintén segíti a magyar vállalatok forráshoz jutását, hogy a hitelezési feltételek is enyhültek, ha széleskörű lazításról egyelőre nem is lehet beszélni.

Az olcsóbb és elérhetőbb hiteleknek köszönhetően immár nem csak a rövid, hanem a hosszú távú hitelek iránt is élénkülő keresletet mutatott ki a jegybank tanulmánya, és a bankok várakozása szerint az utolsó negyedévben is erősödni fog a kereslet.

A lakossági hitelezésben még nincs markáns fordulat

Ugyan a háztartások hitelkereslete is immár második negyedéve élénkül, és az új háztartási kihelyezések közel 100 milliárd forintra ugrottak, ami a végtörlesztés óta a legmagasabb érték, de ez nem tudta kompenzálni teljes állomány leépülését. Vagyis a lakosság több hitelt törleszt, mint amennyit felvesz. Ráadásul ebben az esetben a hitelezési feltételek a harmadik negyedévben nem változtak, azaz nem tudtak tovább enyhülni. Vagyis, továbbra is kevés ember számára lesznek elérhetőek ezek a termékek.

Az új lakossági hitelek kamata ugyan követte az elmúlt időben a jegybanki kamatemeléseket, de a felár továbbra is magas (5,4 százalékpont) maradt, régiós összevetésben nálunk a legmagasabb. Ennek ellenére a bankok továbbra is némi élénkülést várnak, mind a lakáscélú, mind a fogyasztási hitelek keresletében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!