5p

Továbbra is a világ legkockázatosabb adósai között van az euróövezeti tag Görögország, törlesztéskockázati szempontból ugyanakkor az idei év eddigi szakaszában a feltörekvő Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt - áll az egyik vezető londoni adatszolgáltató csoport kedden ismertetett negyedéves összesítésében.

A CMA DataVision idei első negyedévzáró elemzésében - amely a törlesztéskockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók árazása alapján listázza az egyes szuverén adósokat - a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország változatlanul a világ tíz legkockázatosabb államadósának mezőnyében szerepel, a kilencedik helyen.

Görögország olyan adós országokkal osztozik a felső tízes törlesztéskockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak, vagy Egyiptom. A CMA keddi kimutatása szerint Görögország CDS-árazása az első negyedév utolsó londoni kereskedési napjának zárásában 335,9 bázispont volt, ami azt jelenti, hogy a szuverén törlesztéskockázatra biztosítást kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög államadósság után évente csaknem 336 ezer euró biztosítási díjat kértek az irányadó ötéves futamidőre.

A cég számítási modellje szerint az idei első negyedév végére kialakult görög CDS-árazás arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 25,4 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban. Ez sokkal rosszabb törlesztéskockázati megítélés, mint például Egyiptomé, amelynek 251,5 bázispontos negyedévzáró CDS-díjszabása 16,5 százalékos kumulatív törlesztésleállási valószínűség piaci árazásának felel meg ötévi futamidőre.

A kelet-európai EU-tagállamok közül Lettország a legkockázatosabb adós a CMA nyilvántartásában, 365,6 bázispontos március végi CDS-árazással. Lettország most már azonban egyedüliként szerepel a kelet-európai uniós tagországok közül a legkockázatosabb tízes listán, Litvánia és Románia ugyanis kikerült ebből a mezőnyből a legutóbbi összesítés óta.

Lettországra két nagy hitelminősítő - a Fitch Ratings és a Standard & Poor's - is befektetési szint alatti, spekulatív szuverén adósbesorolást tart érvényben, az előbbi "BB plusz", az utóbbi "BB" osztályzattal. Az EU-tagoszágok közül Lettország mellett csak Romániának van befektetési kategória alatti minősítése, egyaránt "BB plusz" szinten a Fitchnél és az S&P-nél.

A világ legbiztonságosabb szuverén adósa a CMA DataVision kedden Londonban kiadott negyedéves összesítése szerint Norvégia, amelynek CDS-árazása 17,3 bázisponton zárta az idei első három hónapot. Épphogy bekerült ugyanakkor a legbiztonságosabb tízbe az Egyesült Államok, amely az előző hetedik helyéről süllyedt a mostani tizedikre. A CMA londoni elemzői az okok között említik az elfogadott egészségbiztosítási reformcsomagot, amely jelentős költségvetési kiadásokkal számol az egészségügyi ellátó rendszerben.

A növekvő amerikai adósságkockázatra más londoni elemzők is felhívták a figyelmet. A londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb, idei első félévi - 186 országot tartalmazó - globális országkockázati rangsorban az Egyesült Államok a 13. helyre került, és ezzel eddigi legrosszabb helyezését érte el a lista történetében. A Euromoney kommentárja szerint ez tükrözi a rangsor összeállításában közreműködő közgazdászok azon aggodalmát, hogy az amerikai államadósság kicsúszhatott az ellenőrzés alól.

Amerika a tavaly őszi Euromoney-listán került ki először a legkevésbé kockázatos felső tízes mezőnyből: tavaszi hatodik helyéről szeptemberben a 12-ikre esett vissza, és onnan süllyedt most még egy helyezést.

A Fitch Ratings hitelminősítő ez év elején megerősítette ugyan az Egyesült Államok lehető legjobb, "AAA" szintű kormányadósi besorolását, ehhez fűzött londoni elemzésében azonban kiemelte: ha az amerikai kormány nem hoz "nehéz adó- és kiadási döntéseket" az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok elit "AAA" adósi státusára.

A CMA keddi londoni negyedéves értékelése szerint ugyanakkor az idei első három hónapban Kelet-Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt törlesztéskockázati szempontból. Észtország kockázati megítélése a legnagyobb mértékben javult az egész világon - CDS-díjszabása január eleje óta 95 bázisponttal 91 bázispontra csökkent -, de hasonló javulást mutatott Magyarország és a többi közép-kelet-európai EU-tagállam is.

Magyarország CDS-árazása az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint jelenleg 180 bázispont körül jár, jóllehet az év elején járt 250 bázispont felett is, tavaly tavasszal pedig 630 bázispontos csúcsokat ért el.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!