3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egész héten a piacok a Fed csütörtök esti döntésére vártak az esetleges kamatemelés miatt. Ez azonban még egyelőre elmarad.

A Fed Nyíltpiaci Bizottsága csütörtök esti ülésén 9-1 arányban a jelenlegi 0-0,25 százalékos kamat tartása mellett döntöttek - derül ki a kiadott közleményből. A mostani ülésen a Richmond Fed elnöke 25 bázispontos emelésre voksolt. Jelezték ugyanakkor: még az idén számítani kell a kamat emelésére, az előrejelzés szerint 0,4 százalékig emelkedhet a kamat. Elemzők 27 százalékos valószínűséget adtak a döntés előtt a kamatemelésnek és 64 százalékos esélyt a decemberi emelésnek.

A testület változatlanul kedvező véleményt alkotott az amerikai gazdaság növekedéséről, annak jellemzésére a már megszokott "mérsékelt ütemű" kifejezést alkalmazta. Kiemelték azonban, hogy a világgazdasági és a nemzetközi pénzpiaci fejlemények kockázatot jelenthetnek az amerikai gazdaság növekedési kilátásaira és az inflációs várakozásokra, ezért "szoros figyelemmel fogják követni a nemzetközi piaci fejleményeket". Kedvező fejleményként nyugtázta a Fed a lakossági kiadások és a vállalatok tőkeberuházásai mérsékelt növekedését az előző ülés óta eltelt időszakban.

Az infláció az alacsony energia- és importárak miatt továbbra is elmarad a céltól - szögezték le. A 2,0 százalékos célt az infláció 2018-ban érheti el a testület véleménye szerint. Az idén pedig 0,4 százalék, jövőre 1,7 százalék, 2017-ben 1,9 százalék, 2018-ban 2,0 százalék, hosszabb távon 2,0 százalék lesz megítélésük alapján az infláció. Az infláció már több, mint két éve a 2,0 százalékos cél alatt van. A gazdasági növekedés üteme az idén 2,1 százalék, jövőre 2,3 százalék, 2017-ben 2,2 százalék, 2018-ban pedig 2,0 százalék lesz.

A Fed változatlanul kedvezőnek ítélte meg a foglalkoztatási helyzetet, de egyúttal kifejezte reményét annak további javulására is. A munkaerő-piaci helyzet mindenesetre javult az előző üléshez képest, a foglalkoztatottak száma emelkedett, a munkanélküliség csökkent.

Prognózisuk szerint a munkanélküliségi ráta 2016-ban és utána már 5,0 százalék alatt lesz. Az idén az átlagos munkanélküliségi ráta 5,0 százalékra csökken, jövőre pedig 4,8 százalékra és 2018-ig annyi is marad. A hosszabb távú munkanélküliségi ráta előrejelzést 5,0 százalékról 4,9 százalékra csökkentették. Az idén augusztusban 5,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta. 

A hírt a dollár és a főbb tőzsdeindexek is hirtelen zuhanással reagálták le. Az euró/dollár jegyzés 1,3-ról 1,4 fölé ugrott. 

Euró/dollár árfolyam
(Forrás: Marketwatch)

A Dow Jones pedig 180 pontos azonnal esést mutatott, ám amilyen hirtelen zuhanás történt, úgy rántották vissza az indexet.

Dow Jones
(Forrás: Marketwatch)

A döntés szempontjából két fontos mutatót szokás szemmel tartani, az amerikai inflációt és a munkanélküliséget. A legfrissebb adatok szerint miközben a munkanélküliség tovább csökkent augusztusban, 5,1 százalékra, az infláció hét hónap után először ismét negatív tartományba süllyedt. Így tehát, míg előbbi talán már lehetővé tette volna a kamat emelését, az enyhe defláció türelemre intette a tagokat. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!