A Fed Nyíltpiaci Bizottsága csütörtök esti ülésén 9-1 arányban a jelenlegi 0-0,25 százalékos kamat tartása mellett döntöttek - derül ki a kiadott közleményből. A mostani ülésen a Richmond Fed elnöke 25 bázispontos emelésre voksolt. Jelezték ugyanakkor: még az idén számítani kell a kamat emelésére, az előrejelzés szerint 0,4 százalékig emelkedhet a kamat. Elemzők 27 százalékos valószínűséget adtak a döntés előtt a kamatemelésnek és 64 százalékos esélyt a decemberi emelésnek.
A testület változatlanul kedvező véleményt alkotott az amerikai gazdaság növekedéséről, annak jellemzésére a már megszokott "mérsékelt ütemű" kifejezést alkalmazta. Kiemelték azonban, hogy a világgazdasági és a nemzetközi pénzpiaci fejlemények kockázatot jelenthetnek az amerikai gazdaság növekedési kilátásaira és az inflációs várakozásokra, ezért "szoros figyelemmel fogják követni a nemzetközi piaci fejleményeket". Kedvező fejleményként nyugtázta a Fed a lakossági kiadások és a vállalatok tőkeberuházásai mérsékelt növekedését az előző ülés óta eltelt időszakban.
Az infláció az alacsony energia- és importárak miatt továbbra is elmarad a céltól - szögezték le. A 2,0 százalékos célt az infláció 2018-ban érheti el a testület véleménye szerint. Az idén pedig 0,4 százalék, jövőre 1,7 százalék, 2017-ben 1,9 százalék, 2018-ban 2,0 százalék, hosszabb távon 2,0 százalék lesz megítélésük alapján az infláció. Az infláció már több, mint két éve a 2,0 százalékos cél alatt van. A gazdasági növekedés üteme az idén 2,1 százalék, jövőre 2,3 százalék, 2017-ben 2,2 százalék, 2018-ban pedig 2,0 százalék lesz.
A Fed változatlanul kedvezőnek ítélte meg a foglalkoztatási helyzetet, de egyúttal kifejezte reményét annak további javulására is. A munkaerő-piaci helyzet mindenesetre javult az előző üléshez képest, a foglalkoztatottak száma emelkedett, a munkanélküliség csökkent.
Prognózisuk szerint a munkanélküliségi ráta 2016-ban és utána már 5,0 százalék alatt lesz. Az idén az átlagos munkanélküliségi ráta 5,0 százalékra csökken, jövőre pedig 4,8 százalékra és 2018-ig annyi is marad. A hosszabb távú munkanélküliségi ráta előrejelzést 5,0 százalékról 4,9 százalékra csökkentették. Az idén augusztusban 5,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta.
A hírt a dollár és a főbb tőzsdeindexek is hirtelen zuhanással reagálták le. Az euró/dollár jegyzés 1,3-ról 1,4 fölé ugrott.
(Forrás: Marketwatch)
A Dow Jones pedig 180 pontos azonnal esést mutatott, ám amilyen hirtelen zuhanás történt, úgy rántották vissza az indexet.
(Forrás: Marketwatch)
A döntés szempontjából két fontos mutatót szokás szemmel tartani, az amerikai inflációt és a munkanélküliséget. A legfrissebb adatok szerint miközben a munkanélküliség tovább csökkent augusztusban, 5,1 százalékra, az infláció hét hónap után először ismét negatív tartományba süllyedt. Így tehát, míg előbbi talán már lehetővé tette volna a kamat emelését, az enyhe defláció türelemre intette a tagokat.
mfor.hu