3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

975 millió euró, vagyis 287 milliárd forint volt a magyar gazdaság külfölddel szembeni nettó finanszírozási képessége az idei második negyedévben.

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg szezonális hatások kiszűrésével számolt együttes egyenlegének értéke 857 millió euró (257 milliárd forint) volt, ami a GDP 3,6 százaléka. Ilyen magas értékre ez a mutató még sohasem kúszott fel.

Az április-júniusi időszakban a folyó fizetési mérleg egyenlege 519, a reálgazdasági tranzakcióké 2165 millió euró volt, minden szezonálisan kiigazítva 367, illetve 1900 milliót tesz ki.

A második negyedévben az áruforgalmi egyenleg nagyobb lett az előző negyedévi értéknél, kiigazított  értéke 1172 millió euro volt. Ugyanakkor az  export  és import szintje szezonálisan igazítva az előző negyedévhez képest némileg csökkent, az export 19 267 millió eurót, az import 17 925 millió eurót ért el. Ez utóbbi a Mercedes-gyár márciusi végi elindulásának fényében meglehetősen váratlan, ugyanakkor a KSH részletes ipari adatai alapján mégsem nevezhető meglepetésnek. A Mercedes-gyár nélkül jelentős visszaesést mutatna ipari teljesítményünk.

A szolgáltatások szezonálisan kiigazított bevételi többlete a második negyedévben 755 millió euró volt. A szolgáltatásokon belül az idegenforgalmi bevételek 887 millió eurót, a kiadások 393 millió eurót értek el, amely értékek alacsonyabbak, mint az előző negyedévek adatai. Az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások bevétele 2925 millió euro, a  kiadása 2692 millió euro volt a második negyedévben, az előző negyedévinél magasabb szinteket elérve. 

A szezonális hatásoktól megtisztított jövedelmek egyenlege -1535 millió euro volt, a hiány mértéke a második negyedévben kis mértékben magasabb volt az előző negyedév adatánál, de nagyságrendileg az  előző negyedévek szintjén maradt.

Az EU-val kapcsolatos tranzakciók eredményszemléletű adatait tekintve  szezonális kiigazítás nélkül  a folyó transzferek  egyenlege 299 millió euró, míg a tőketranszferként elszámolt tranzakciók bevételi többlete 472 millió euró volt.

A közvetlentőke-befektetéseken belül a második negyedévben a magyarok  külföldi  befektetései összességében 1670 millió euróval, míg a külföldiek magyarországi befektetései 1058 millió euróval nőttek. A magas ki- és beáramlás részben az átfolyó tőke jelenséghez kapcsolódik.

A portfólióbefektetések egyenlege  a második negyedévben összességében 679 millió euró forráskiáramlást mutatott. A követeléseken belül a 10%-ot el nem érő részvény- és egyéb részesedés befektetések csökkenése 260 millió euró volt, míg a kötvénykövetelések növekedése 42 millió euró volt.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint javuló cserearány mellett a következő negyedévekben tovább emelkedhet a folyó fizetési mérleg többlete, így az előző évinél valamivel magasabb, 1,7 milliárd euró többletet várnak a folyó fizetési mérlegben, ami jövőre elérheti a 2 milliárd eurót. A tőkemérleg többletével a finanszírozási képesség pedig elérheti a GDP 4 százalékát.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!