2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A dohánytermékek esetében különösen igaz az a megállapítás, hogy az tud igazán spórolni, akinek sok pénze van.

A dohánytermékek drágulása tovább gyorsult éves bázison, a júliusi 4 százalékhoz képest, már 4,1 százalékkal kellett érte többet fizetni, mint egy évvel korábban. Persze ez így nem tűnik olyan pénztárcaszaggató adatnak, azonban más képet kapunk, ha nem az előző évhez, hanem az előző hónaphoz viszonyítjuk az árakat.

Bár a grafikonon a két kiugró érték a 2012-es jövedékiadó-emeléshez, illetve a dohányboltok nyitásához tartozik, jól látszik, hogy 2015-ben ismét gyorsulni kezdett az áremelkedés üteme.

A mostani mozgás mögött vélhetően az áll, hogy a kormány - ígérete ellenére – állandóvá tette a dohányiparra kivetett egészségügyi hozzájárulást, amely több mint 10 milliárd forint extra terhet jelent majd a szektornak minden évben. Ezt az adót egyébként Brüsszel is vizsgálja. Ugyancsak az áremelkedés irányába hathat a dohány-kiskereskedelmi ellátó november 1-i indulása, bár ennek hatásáról majd később tudunk megbizonyosodni. Emellett áprilisban ismét emelkedett a dohánytermékek jövedéki adója.

Bár tudjuk, hogy a magyar fizetésekhez képest egy doboz cigaretta is nagyon drága, aki előre be tud tárazni belőle – és persze megállja, hogy ne szívjon többet – az valóban tud spórolni.

Az olaj megóvott minket az áremelkedéstől

Az augusztusi 0 százalékos infláció nagyrészt az üzemanyagok áresésének volt betudható, bár a szolgáltatások drágulása is lassult. Előbbi 11,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, utóbbi pedig 1,7 százalékkal drágult, amely elmarad a korábbi hónapok 1,9, illetve 2,3 százalékos ütemétől.

Az élelmiszerekért 0,9 százalékkal fizettünk többet most augusztusban, mint egy évvel korábban, a ruházkodási cikkekért 0,2 százalékkal kevesebbet, míg a háztartási energia 2,7 százalékkal volt olcsóbb. Ezek az ütemek megfelelnek az előző hónap éves bázisú adatainak.

Drágulnak viszont a tartós fogyasztási cikkek, áremelkedésük üteme hónapról hónapra nő idén éves bázison és augusztusban már 1,3 százalékon álltak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!