3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt héten valamivel több mint 200 milliárd forinttal ugrott meg a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adóssága.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) előzetes heti adatai szerint a közopnti költségvetés bruttó, nem konszolidált adóssága 24 517,7 milliárd forint volt az április 17-vel záródó héten. Ezzel az adósság szintje - a számokat szigorúan véve - január végi magassába emelkedett újra.

Az egy hét alatt bekövetkezett növekedés 216,3 milliárd forint volt,

aminél nagyobb mértékben legutóbb március első hetében ugrott meg a tartozásállomány.

A növekedés és annak mértéke első ránézésre mindenképpen meglepetés, hiszen nem volt olyan - bárki számára ismerhető - tényező, mely a változás eme irányába hatott volna. Miért is?

  • Nagyobb értékű kötvénykibocsátás, állampapír-értékésítés nem történt.
  • Sőt, 80 milliárd forint értékben járt le 3 hónapos diszkont kincstárjegy.
  • A múlt heti aukciókon összesen 100 milliárd forintnyi forrásbevonás történt (ez 5 milliárddal haladja meg a tervezett mennyiséget).
  • Ezzel párhuzamosan a szokott nagyobb mértékű kötvényvisszavásárlás történt, összesen 58 milliárd forint értékben.

Kisebb mértékben a forint euróhoz viszonyított árfolyama ugyanakkor minden bizonnyal emelte a kormányzati adósság összegét, annak közel 38 százaléka ugyanis devizában denominált.
Múlt héten a forint az euróhoz képest 1,38 százalékot veszített az értékéből.

A fenti ismert tényezők közül tehát látható, hogy csak a forint növelhette az adósságot, a gyengülés mértéke azonban nem tekinthető drasztikusnak. Így véleményünk szerint a kormányzat valamilyen egyéb hitelt vett fel, hívott le például az EIB-től. Ez a részletes havi adatokból derülhet ki majd a hónap végén.

Hogy áll az adósságráta?

A GDP arányában a központi költségvetés adóssága április 17-én 75,7 százalékon állt. Ebből - szokásunkhoz híven - tudunk becsülni egy rátát a teljes államháztartási adósságra.

A kormányzati adóssághoz hozzá kell adni még az államháztartás rendszerében lévő egyéb adósságokat, mely a legutóbbi rendelkezésre álló adatot aktuálisnak véve, 644 miliárd forint volt. Így a teljes államháztartási adósság 25 161 miliárd lehetett a múlt hét végén. Ezt az ÁKK által is használt, lineáris interpoláris becsléssel meghatározott aktuális GDP-re, 32 387 milliárdra vetítjük.

Kalkulációnk szerint

a teljes államháztartási adósság a GDP 77,68 százalékán áll jelenleg,

ami bőven túlhaladja a tavaly év végi 76,9 százalékot. Igaz, az adósság év közbeni alakulása ingadozó és kevésbé releváns.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!