A magyar gazdaság az év első három hónapjában 4,2 százalékos növekedést ért el az előző év azonos időszakához képest. Az adat lényegében megegyezik a KSH első, 4,1 százalékos növekedésről szóló becslésével, ebben a tekintetben a várakozásoknak megfelel az adat. A részletekből pedig kiderül, hogyan jött össze az első negyedéves növekedés.
Arra számítani lehetett, hogy az ipar és a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá leginkább a növekedéshez. Az ipar 1,6, a szolgáltatások pedig 1,7 százalékpontot tettek hozzá a növekedéshez, de az év elején fellendülő építőipar is segítette a bővülést. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta, a negyedéves növekedés tempósnak mondható, leginkább az ipar volt a húzóerő, az ágazat hozzáadott értéke 6,8 százalékkal nőtt. „Bár a szolgáltatások számottevő tételt jelentettek a növekedésben, ez a korábbi időszaknak megfelelő teljesítményt jelent. A szolgáltatások hozzáadott értéke csak 3 százalékkal emelkedett” - értékelte a friss adatokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Németh Dávid
A szakember szerint meglepő, hogy a fogyasztási komponens viszonylag gyengén szerepelt. A háztartások tényleges fogyasztása 2,5 százalékkal, a háztartások fogyasztási kiadása pedig 3,5 százalékkal nőtt. Mindez azt mutatja, hogy a lakossági fogyasztás a nettó reálbérek jelentős, több mint 8 százalékos növekedése ellenére visszafogottan járult hozzá a növekedéshez.
A GDP felhasználási oldalán a beruházások voltak a főszerepben, erre Németh Dávid szerint számítani lehetett a múlt heti kimagasló növekedésről szóló beruházási adatokból. A GDP-n belül a beruházások - bruttó állóeszköz-felhalmozás - 28 százalékkal nőtt. A jelentős bővülés elsősorban az uniós és kormányzati projekteknek köszönhető.
Németh Dávid szerint az év hátralévő részében valamelyest lassulhat a növekedés üteme, a szakember szerint 3,7 százalékos bővülés várható az év egészében. Fontos kérdés, hogy a lakossági fogyasztás hogyan alakul majd. Emellett a nettó export is halványabb lehet a következő hónapokban. Az import dinamikája már az első negyedévben is meghaladta az exportét, ez így maradhat, ennek eredményeként pedig az exporttöbblet várhatóan mérséklődni fog.
mfor.hu