Hétfő délelőtti nemzetközi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor úgy fogalmazott: büszkék szeretnének lenni a jegybankra, mely szerinte nem "offshore-lovagok szálláshelye" kéne, hogy legyen. Erre reagálva Simor András elmondta: a pártelnök kijelentését a politika kategóriájába sorolja, ő további három évig, megbízatása lejártáig kívánja folytatni munkáját.
Várható volt az összecsapás
Régóta pletykáltak arról, hogy a Fidesznek nem a legjobb a viszonya a jelenlegi jegybankelnökkel, ezért várhatóan az első adandó alkalommal megpróbálják majd eltávolítani Simort pozíciójából. Korábban arról is lehetett hallani, hogy az új kormány egyesítené a PSZÁF-ot és az MNB-t, az így létrejövő új szervezet élére pedig saját szája íze szerint nevezne ki új vezetőt.
Ezzel a fejtegetéssel kapcsolatban Orbán Viktor hétfőn úgy nyilatkozott, hogy majd a frakciókkal megvitatják, megváltozatják-e a két szervezetről szóló törvényeket. De - fűzte hozzá -, az egy másik kérdés, hogy a két intézmény ellátja-e azokat a feladatokat, amikre létrehozták őket, "itt már több kétség merül fel".
A választásokon győztes párt vezetője úgy fogalmazott: az MNB-re büszkék szeretnénk lenni, "beleértve a vezetőit is, az nem offshore-lovagok szálláshelye".
"A mai kamatdöntéssel lezárulhat a választásokkal kapcsolatos spekuláció, nyilvánvaló, hogy új kormánya lesz az országnak. A jegybanknak azonban hosszútávú és világos céljai vannak, melyek átívelnek a kormányzati ciklusokon" - emelte ki délutáni sajtótájékoztatóján Simor András. Ezek a célok pedig az árstabilitás és az alacsony infláció. A nemzeti bank kész támogatni a mindenkori kormány gazdaságpolitikáját, amíg ezek a célok nem sérülnek - tette hozzá Simor.
A jegybank első embere kijelentette: készek egyeztetni az új kormánnyal a PSZÁF és az MNB esetleges összevonásáról, azonban jelen állás szerint ő továbbra is teszi a dolgát még három évig, amíg a megbízatása szól.
Jöhet a forintgyengítés?
A hétfői 25 bázispontos kamatcsökkentés hátteréről Simor elmondta: két javaslatot tárgyalt a Monetáris Tanács, végül meggyőző többség szavazott a negyed százalékos vágásra. Emellett a másik javaslat egy 50 bázispontos csökkentésről szólt.
"Rövid távon talán egy hajszálnyival kedvezőbben alakulhat a növekedés a vártnál: egyrészt a belső keresletben jelentős visszaesésre számítottunk idén, másrészt pedig a külső kereslet is egy hajszállal kedvezőbb lehet a vártnál. Az infláció az első negyedévben a vártnak megfelelően alakult, illetve a bérek emelkedése is megfelelt a várakozásoknak, így van okunk feltételezni, hogy teljesülhetnek az inflációs célok: idén a 3 százalékos cél közelébe, jövőre pedig az alá csökkenhet a pénzromlás üteme" - vázolta fel Simor a Monetáris Tanács döntésének hátterét.
Mindezek mellett hazánk kockázati kilátásai is pozitívan alakultak, még a régiós országokhoz képest is javult Magyarország megítélése. "A folytatással kapcsolatban ugyanazt tudjuk mondani, amit eddig: a reálgazdasági és inflációs kilátások alapján indokolt kamatcsökkentéskre akkor kerülhet sor, ha ezt az ország kockázati megítélése lehetővé teszi" - tette hozzá az MNB elnöke.
Az utóbbi napokban felröppentek olyan pletykák a piacon, hogy a forint további erősödése esetén a magyar jegybank beavatkozhat a devizapiacon, hogy gyengítse a nemzeti valutát. Ezzel kapcsolatban Simor kifejtette: korábban sem zárták ki elvi szinten a direkt beavatkozást a devizapiacokon, de a monetáris politika alapvető eszköze a kamatpolitika, ezzel szeretnék követni a változásokat.
Beke Károly
Menedzsment Fórum