3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bel- és külföldi okok is állnak a forint nagymértékű csökkenése mögött. Szerda estére az euró árfolyama megközelítette a 270-es szintet. Egy nap alatt a magyar fizetőeszköz 6,5 forintot gyengült a közös európai deviza ellenében, melyre idén még nem volt példa.

Külföldi piaci és belföldi hatásokra gyengült jelentősen a forint kedden. Kora reggeltől folyamatosan, egyenletes ütemben gyengült a forint az éjszaka folyamán a nemzetközi kereskedelemben tartott 263,50 közeli euró jegyzésről egészen 269,5-es szintig.

A görög adósságszolgálat uniós megtámogatása körül kialakult "állóháború" rontotta a befektetői kockázatvállalási hajlandóságot és gyengítette a térségbeli devizákat. A görög adósságszolgálati segélymechanizmus rendezetlensége, az EU-IMF hitelkeret aktiválásának újabb feltételekhez való kötése egy korábbi hitel közelgő májusi törlesztési határidejének tükrében soha nem látott magasságokba hajtotta fel a görög államkötvények hozamprémiumát az etalonnak tekintett német Bundhoz képest. Ugyanakkor az eurózóna pénzügyi stabilitásának romló kilátásai tovább gyengítették az eurót a dollárral szemben.

Ráadásul kedden két dél-európai államot, Görögországot és Portugáliát is leminősítették, ami tovább rontotta a befektetők bizalmát. A forint mellett így más térségbeli – kockázatosabbnak vélt - devizák is jelentős gyengüléssel reagáltak a történtekre.

A forint keddi gyengülésének a térségbeli devizákét meghaladó mértékét a piacon a görög-hatás mellett annak tulajdonítják, hogy hosszú idő óta első alkalommal jelent meg a jegybank szóhasználatában a "devizapiaci beavatkozás" kifejezés. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, a kamatdöntést követő hétfői tájékoztatón úgy fogalmazott, hogy "a monetáris politika alapvető eszköze a kamatpolitika, de szükség esetén a jegybank nem zárkózik el a devizapiaci beavatkozástól, ha a forint árfolyama túlzottan kilengene".

A másik specifikus forintgyengítő tényezőnek a jegybankelnök székének "nem piackonform" megingatását tartják az elemzők. A Barclays Capital londoni elemzői szerint: ha az ezzel kapcsolatos "politikai zaj" miatt "folytatódik a kockázati prémiumok visszarakódása" a forinteszközökre, az okot adhat a monetáris tanácsnak az enyhítés leállítására.

Röviddel 21 óra után az euró 269,60 forintra erősödött a hétfő késő esti 262,86 forintról A dollár 202,67 forintra ugrott a hétfő esti 196,47 forintról.

Az euró kedden este 0,47 százalékkal 25,5510 cseh koronára nőtt, és 1,12 százalékkal 3,9221 zlotyra emelkedett.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!