5p

Korábban többen úgy vélték, hogy az idén várható mezőgazdasági rekordtermés alaposan megdobja a magyar gazdaság teljesítményét. De a rekordtermés a csapadékos időjárás miatt elmaradt, az állatállomány drasztikus csökkenésnek indult, míg a nyugat-európai recesszió is egyre mélyül, ami komolyan visszaveti a magyar exportot. A fentiek tükrében kérdezte az mfor.hu a GDP kilátásairól Kondrát Zsoltot az MKB, és Suppan Gergelyt a Takarékbank elemzőjét.

Nem lett rekord, marad a GDP

Kondrát Zsolt korábban is úgy számolt, hogy mezőgazdaságban nem lesz rekordtermés, csak átlagosan jó. Igaz az agrárszektor teljesítménye még így sokkal magasabb, mint a tavalyi. Hozzá kell tenni, hogy a mezőgazdasági termés kapcsán érdemes megvárni az aratás végét, hiszen a hétvégén közétett adatok még nem hivatalos becslések, csupán a szakmai szervezetek számain alapulnak.

Az elektronika és az autógyártás visszaesett

Az ipari export alakulása azonban lefelé mutató kockázatokat rejt magában a szakértők szerint. A német piac visszaesése nagyon komolyan érint minket, amin belül két ágazat gyengélkedése meglehetősen komoly mértékű. Az egyik az elektronika, a másik az autógyártás. Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője erre az évre 7 százalékos ipari termelés bővüléssel számolt, és az év első öt hónapja még 10 százalékos eredményt produkált. Ha azonban a visszaesés nagyon drámai lesz, akkor 7 százalékos növekedés alatt teljesíthet a magyar ipar, ebben az esetben pedig a GDP-nél is lesz lefelé mutató kockázat. Így akár a korábban várt 2,5 százalékos növekedésnél is kicsit alacsonyabb lehet az idén a magyar gazdaság bővülése.

Ugyanakkor a mostani adatok alapján az MKB elemzője továbbra is a 2,5 százalékos éves gazdasági növekedési ütemmel számol. Önmagában a mezőgazdaság miatt nem kell lefelé módosítani az előrejelzéseket, míg az ipar miatt ez könnyen megtörténhet, véli Kondrát Zsolt.

Stagnál a fogyasztás

A fogyasztás esetén lényeges eltérés nem tapasztalható a korábbiakhoz képest. Az infláció ugyan a vártnál magasabb, ám a belső kereslet visszaesése ellen hatott, hogy a bérek is az előzetesen kalkuláltnál jobban nőttek. Így összességében az idén stagnálással, esetleg minimális növekedéssel számolhatunk.

A szakemberek szerint a beruházások kapcsán már régóta alacsony szintről beszélhetünk. Az adatok azt mutatták, hogy a kapacitások kihasználtsága igen magas, ami újabb beruházásokat gerjeszthetett volna, de ezek elmaradtak. Ezt azzal magyarázzák, hogy a magyar gazdaság versenyképessége gyenge. Az idén azonban mintha szerény javulás lenne tapasztalható ezen a területen is. A kockázati tényező azonban itt is az, ha elkezdi éreztetni a hatását az európai dekonjunktúra, akkor a beruházások szerény emelkedésének is vége szakadhat. A beruházásokat növelő másik tényezőt az állami projektek jelentik, amelyek elsősorban az uniós források beáramlásától függenek, ezek egyelőre dinamikusan nőnek.

Összességében elmondható, hogy a kockázatok jelenleg az európai konjunktúrából adódnak. Érdemes arra emlékeztetni, hogy az Európai Központi Bank is az idei év második és harmadik negyedévében negatív növekedést vár - fejtette ki Kondrát Zsolt.

Átlagos termés

Az idei mezőgazdasági termelésben már korábban is várható volt valamekkora pozitív korrekció, a tavalyi nagyon gyenge év után – mondta el kérdésünkre Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Ehhez azonban érdemes hozzátenni, hogy az állatállomány drasztikus csökkenésnek indult, ami jelentősen visszavetheti az agrár ágazat teljesítményét. Pozitív hír ugyanakkor, hogy a gyümölcstermelés is jobb lesz a tavalyinál.

Az ipari termelés alakulása viszont kedvezőtlenebb az előzetesen vártnál, amit jelez a rendelés állomány 13 százalékos csökkenése, ami elsősorban az európai kereslet alakulásától függ. Ez a tendencia a magyar fellendülést korlátozni fogja. A belső fogyasztás kezd magához térni, ami szerény mértékben növelheti a GDP-t. Emellett a tavalyi állami megszigorítások hatása is kikerül a számítások során a bázisból, érdemes például megemlíteni, hogy tavaly zuhant az egészségügy teljesítménye, ami az idén nem várható már.

Az elmúlt időszakban napvilágot látott adatok nem egyértelműek, Nyugat-Európában például az autóipar júniusban nagyon komoly, 20-30 százalékos visszaesését produkál. Igaz ezzel szemben például Oroszországban 40 százalékkal nőtt az új autó eladások száma, bár ott a magas olajárak miatt a "csapból is pénz folyik".

Itthon a belső fogyasztás úgy tűnik stagnálni fog, vagy minimális mértékben bővülhet is. Ezt segítheti a forint erős árfolyama, amely csökkenti az egyre népszerűbb devizahitelek törlesztő részletének nagyságát. Ez a hatás azonban nem tekinthető javulásnak, csupán a tavalyi negatív hatások eltűnésének. A gazdaság nem gyorsul, hanem csak a fékek esnek ki, ezért Suppan Gergely szerint reálisnak tűnik a 2 százalékos éves növekedési ütem. Azonban ha az ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben lassul, akkor a 2 százalék is csak nehezen jöhet össze. Az elemző szerint amennyiben az európai recesszió a vártnál erősebb lesz, akkor a jövő évre becsült 3 százalékos GDP is veszélybe kerülhet.

VMI

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!