Az Európai Unió a korábban várt 130 milliárdos csomagnál jóval nagyobb szabású gazdaságélénkítő csomagot állított össze, melynek összértéke eléri a 200 milliárd eurót. Magyarországot ez valószínűleg csak áttételesen érinti majd, a válságkezelésben viszont számít arra, hogy a struktúrális alapokból hamarabb jut fejlesztési forrásokhoz.
A 200 milliárd euró az EU-országok összesített bruttó hazai termékének (GDP) mintegy 1,5 százaléka, mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke. Az összegből 170 milliárd eurót a tagországoknak kell állniuk, 30 milliárdot az EU vállal magára, utóbbi mintegy felét az Európai Beruházási Bank adja.
Magyarország támogat minden olyan kezdeményezést az Európai Unióban, amely a magyar export szempontjából legfontosabb országok gazdaságát élénkíti, így kiviteli lehetőségeinket bővíti - közölte Pénzügyminisztérium (PM). A PM kitér arra: az Európai Bizottság 200 milliárd eurós csomagra tett javaslatot azért, hogy a nemzetközi pénzügyi válság reálgazdaságra átterjedő kedvezőtlen hatását tompítsák. Ez a csomag ugyanakkor azt is megfogalmazza, hogy azok az országok, így Magyarország is, amelyeknek a költségvetési helyzete nem teszi lehetővé az élénkítést költségvetési eszközökkel, tovább folytassák stabilizációs, egyensúlyjavító programjukat, elsősorban arra koncentráljanak.
Az Európai Unió területfejlesztéssel foglalkozó miniszterei egyetértettek abban, hogy az EU strukturális alapjaiból válságkezelésre és gazdaságélénkítésre már a következő hónapokban nagyobb összegeket csoportosíthassanak át a tagországok - mondta a szakminiszterek Marseillesben tartott tanácskozása után Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter csütörtökön telefonon az MTI-nek. A gazdasági miniszter emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány 1.400 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot dolgozott ki, amelynél számolt azzal, hogy a 2007-2013-ra meghirdetett strukturális alapokból már 2009-ben hozzájuthatnak EU-forrásokhoz a magyar vállalkozások.
A Bundestag költségvetési vitájában Angela Merkel azt hangoztatta, hogy a kormány minden szükséges kiigazítás ellenére elsődlegesnek tekinti az államháztartás szanálását, ezért - mint fogalmazott - a jelenlegi törvényhozási periódusban nincs mód adócsökkentésekre. A kancellár elismerte, hogy a kormány a pénzügyi válság miatt nem tudja teljesíteni az eredeti célkitűzést, az új adósságok nélküli, kiegyensúlyozott költségvetés 2011-ig történő megvalósítását, hangoztatta ugyanakkor, hogy ez továbbra is a legfontosabb cél marad.
A pénzügyi válságból szétterjedő gazdasági válság újabb fejleménye, hogy októberben 5,3 százalékkal csökkent az új lakóingatlanok értékesítése az Egyesült Államokban szeptemberhez képest, éves szintű 433 ezerre, 1991. január óta a legkevesebbre, közölték az amerikai kereskedelmi minisztériumban szerdán. A novemberi, most megjelent Michigan egyetem által kezelt fogyasztói bizalmi index is romlott: a novemberi végleges index 55,3 pontra esett az októberi 57,6 pont és a novemberi hóközi 57,9 pont után.
Új gazdasági válságstábot szervez Barack Obama a Fehér Házban a tőkepiacok stabilizálásával kapcsolatos intézkedéseket koordináló tanácsadó csapatot Paul Volcker, a Fed korábbi elnöke vezeti majd, közölte a megválasztott amerikai elnök irodája szerdán, majd Obama maga is bejelentést tett erről Chicagóban.
A The Wall Street Journal értesülése szerint az új elnöki tanácsadó testület kormányzaton kívüli szakemberekből fog állni, olyanokból, akiknek függetlenségéhez és pártatlanságához nem fér kétség. Elemzők szerint az úgynevezett gazdasági felépülési tanácsadó testület hasonlít ahhoz a független szakértőkből álló külföldi hírszerzési tanácsadó irodához, amelyet Dwight David Eisenhower elnök hozott létre 1956-ban, a hidegháború idején.