5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első negyedéves látványos fellendülés után némi megtorpanás mutatkozott a gazdaságban. Bár éves bázison csalódni minden bizonnyal nem fogunk, az első negyedévhez képest bármi - negatív - megeshet.

Csütörtökön publikálja a Központi Statisztikai Hivatal a második negyedéves GDP-adatokat, mellyel kapcsolatban a megtorpanást viszonylag nagy biztonsággal kijelenthetjük. Miután ugyanis igen jelentős ugrással az első negyedévben éves bázison 3,5, negyedévesen pedig 1,1 százalékkal nőtt a gazdaságunk, s tette mindezt több nemzetgazdasági ág "hozzájárulásával", 2014 április-júniusa közötti időszakban ez a trend úgy tűnik, nem folytatódik ennyire lendületesen. Ráadásul a kiskereskedelem és a külkereskedelem is visszavett a tempóból, így lényegében az ipar (azon belül is leginkább a járműipar) húzhatta leginkább a gazdaságunkat. 

Ha ugyanis a GDP termelői és felhasználói oldalán a főbb, havi KSH-adatokkal rendelkező ágazatokat vizsgáljuk, az derül ki, hogy az április-június közötti időszakban több terület is az első negyedévihez képest gyengébb teljesítmény produkált. Ha 2013 második negyedévéhez képest vizsgáljuk az ágazatok eredményeit, akkor is az első három havi lendület megtorpanására következtethetünk. Így bár éves bázison nagy meglepetést véleményünk szerint nem okozhat a csütörtökön megjelenő GDP-adat, az első negyedévhez képest bekövetkezett teljesítményt mutató szám a korábbi 1,1 százalékos plusznál könnyen lehet jóval kisebb is.

Becsuktuk a pénztárcákat?

A GDP felhasználói oldalán szereplő és a bruttó hazai termékben nagy részt kitevő kiskereskedelem már koránt sem mutatott annyira impozáns számokat a második negyedévben, mint az előző időszakban. Sem a havi, sem pedig az éves változások tükrében. Sőt, lényegében a vizsgált időszakban hónapról hónapra egyre gyengébb teljesítményről kellett beszámolnunk.

Ha a havi változásokat nézzük, akkor az április stagnálást 0,1, majd júniusban egy 0,4 százalékos további mérséklődés követte. Ezzel szemben az idei év első három hónapja 1 százalék körüli bővülést hozott magával. Ha az előző év azonos időszakához képest mért változásokat nézzük, akkor a bővülés üteme ebben az esetben is lassult. A január-március hónapokra közölt 6-8 százalék közötti növekedés ugyanis 6,3-4,9-3,8 százalékra szelídült. Igaz, a tavalyi azonos időszaki stagnáláshoz közeli teljesítményt ez még mindig meghaladná, de az adatok nem összehasonlíthatóak ebben az esetben. A KSH ugyanis idén megváltoztatta a dohány kiskereskedelmi adatok számbavételi módszerét: a korábbi mintavételezés helyett már a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt-től kapott adatokkal dolgoznak. Ez pedig gyökereiben változtatta meg a volumenindexek szintjét.

A magyar ipar robog tovább előre

A második negyedévben egyetlen hiba nélküli ágazatként a GDP termelői oldalán található ipart nevezhetjük meg, mely az első negyedévi lendületes növekedést a második háromhónapos időszakban is folytatta az idei évben. Ez alapján abban biztosak lehetünk, hogy ez az ágazat változatlanul döntő szerepet játszhat majd abban, hogy a gazdaságunk összességében képes növekedést felmutatni.

A havi változások az április-június időszakban mindössze ugyanis enyhe lendületvesztésről árulkodnak: a májusi 0,6 százalékos teljesítménycsökkenést ugyanis két százalék körüli bővülés előzte meg és követte a második negyedévben.

Mivel a tavalyi második negyedév még igen gyengén "muzsikált", a 2014-es azonos időszak ipari teljesítménye robusztus növekedésről árulkodik. Sőt mi több, az idei első három hónaphoz képest fokozódó lendülettel is találkozhattunk. Ez még egy néhány hónapig mindenképpen folytatódhat is az ipari beruházások termőre fordulásának és az Audi-gyár augusztusi 3 műszakra történő átállásának köszönhetően.

Picit visszavett az építőipar

A GDP termelői oldalán érdemes még kitérni az építőiparra, mely az első negyedévben kiválóan teljesített köszönhetően a választások előtt felfutó állami megrendeléseknek. Ugyanakkor pont ez a magyarázata annak is, hogy a második negyedévből rendelkezésre álló két hónap adata lendületvesztésről árulkodik. A grafikonon jól látható, hogy az április és május volumenindexei már sokkal jobban illeszkednek az előző hónapok trendjébe, míg a március és főleg a február kiemelkedő teljesítményt hozott.

Mivel a tavalyi év második negyedévében még igen alacsony volt a bázis, a fenti havi teljesítmények is elegendőnek bizonyultak ahhoz, hogy éves bázison a bővülés lendülete lényegében megmaradjon. Így ha a negyedéves GDP-adatot nagymértékben nem is fogja tudni felfelé húzni az építőipar, az éves bázisú gazdasági növekedésünket képes támogatni.

Irányt vesztett a külker?

Végezetül a külkereskedelmi termékforgalom forintban számolt egyenlegváltozására vessünk egy pillantást! Ez alapján rögtön arra gondolhatunk, hogy egyértelműen nem lesz képes a második negyedéves gazdasági növekedést támogatni. Az első három hónap jó adatai után ugyanis az április és a május fokozódó ütemű visszaesést hozott az előző hónaphoz képest. Nem másabb a kép egyébként az éves bázisú adatok esetében sem.

Igenám, de arról nem szabad elfeledkezni, hogy ez csak a termékforgalmat mutatja, a szolgáltatások nincsenek benne. Az ugyanis képes lehet pozitívba húzni a számokat, elég ha a jól pörgő turizmusunkra gondolunk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!