A parlament honlapjára szerdán felkerült javaslatban a kormány a tárcának 92,139 milliárd forint támogatást és 8,23 milliárd forint saját bevételt irányoz elő.
A támogatás legnagyobb részét, csaknem felét - 45,22 milliárd forintot - jövőre is a külképviseletek igazgatására fordíthatja a KKM, idén erre 39,3 milliárd forint jut.
Idén márciusban újranyitották Magyarország düsseldorfi főkonzulátusát, áprilisban pedig a Tatár Köztársaságban, Kazanyban nyílt főkonzulátus. A tárca korábban azt közölte, hogy a tervekben szerepel nagykövetség nyitása Quitóban (Ecuador), Ulánbátorban (Mongólia), továbbá főkonzulátus nyitása Ho Si Minh városban (Vietnam) és Stuttgartban.
A minisztérium igazgatására az idei összeghez - 7,27 milliárd forint - képest jövőre szinte ugyanannyit, 7,53 milliárd forintot költhet a tárca.
A KKM háttérintézményeként működő Külügyi és Külgazdasági Intézet fenntartására jövőre 188 millió forint jut, ez több az idei 154,2 millió forintos összegnél.
Kérdés, hogy jut-e majd pénz jövőre terepjárókra a konzulátusok számára, mint ahogy az erbili tudott venni idén két Land Cruisert.
Nemzetközi tagdíjakra és európai uniós befizetésekre 12,48 milliárd forintot fordítanak, ez az összeg az idei költségvetésben 13,02 milliárd forint.
A külföldi magyar kulturális központokat összefogó Balassi Intézetre 5,07 milliárd forint támogatást szánnak - idén ez 4,43 milliárd forint. A Nemzeti Befektetési Ügynökségnek majdnem ugyanannyi jut jövőre, mint idén: 2,8 milliárd forint a 2,9 milliárd forint helyett.
A 2016-os tervezet alapján jóval több jut a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramra: 5,5 milliárd forint a 2015-ös 1,5 milliárd forint helyett.
A magyar kormány a keleti nyitás stratégia keretében indított 2013-ban ösztöndíjprogramot a felsőoktatás hallgatóinak Stipendium Hungaricum elnevezéssel. Az ösztöndíjra magyar vagy idegen nyelvű magyarországi felsőoktatási tanulmányok folytatására lehet pályázni, a kétoldalú oktatási megállapodásokban meghatározott éves létszám erejéig.
A törvényjavaslat szerint 110 millió forintot az európai önkormányzatok és régiók együttműködését segítő Európai Területi Társulások támogatására szánnak, továbbá 40 millió forintot a Demokrácia Központ Közalapítvány és a Tom Lantos Intézet segítésére.
Nemzetközi fejlesztési együttműködésre és humanitárius segélyezésre - az idei 23,7 millió forint helyett - jóval több, 63,7 millió forint jut.
Az Eximbank Zrt. kamatkiegyenlítésére 30 milliárd, a tőkeemelésére pedig 20 milliárd forintot fordít a tárca. A beruházásösztönzési célelőirányzat 10,37 milliárd forint, a külgazdasági fejlesztési célelőirányzat 450 millió forint, a kötött segélyhitelezésre 579,3 millió forint jut.
A KKM felügyelete alá tartozó szervezetekre és szakmai programokra jövőre kevesebbet, 780 millió forintot szánnak, erre idén 862 millió forint jutott.
MTI