3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adósság csökkentése egy fontos, szükséges lépés, de messze nem elégséges ahhoz, hogy a gazdasági válságunkat fel tudjuk számolni - véli a Pécsi Tudományegyetem tanára. Szerinte a maagyar gazdaságban jelenleg a stagflációs válság minden eleme beazonosítható, azonban ha így folytatjuk, akkor újra fog termelődni az adósságunk. Mfor.hu-tudósítás.

Hiába jönne a jótündér

"Ha a reálkamat magasabb, mint a növekedési ütem, akkor az automatikusan az adósság emelkedésével jár, ez a stagflációs válságok egyik ismertetőjegye, mely ma Magyarországon is megfigyelhető" - emelte ki az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában Mellár Tamás, a Pécsi Tudományegyetem tanára. Szerinte hazánkban a magas kamatláb a gazdaságpolitika kiszámíthatatlanságával, bizonytalanságával is összefüggésben van, miközben az elmúlt években fokozatosan csökkent a potenciális növekedési ütemünk.

"Nem segítene rajtunk egy jótündér sem, aki azt mondaná, hogy egycsapásra 20-30 százalékkal csökkenti az adósságunkat, mert ez az adósság újratermelődne. Ma a problémáink nem az adósságból, hanem a gazdaság rossz működéséből erednek, ezért nem az adósságcsapda és a külső válság az oka az eladósodottságunknak" - emelte ki Mellár.

A jegybanki tartalék lehet a megoldás

A közgazdász szerint több módszerrel is lehetőség lenne az adósság csökkentésére, a kormány a magánnyugdíjpénztárak államosításával próbálkozott hasonlóval, de ez "nem volt túl sikeres". Emellett privatizációval is lehetne csökkenteni az adósságot, de szerinte ezt a jelenlegi kormány nem fogja megtenni, nem nyitottak erre az útra.

A másik fő csapásirány az adósság elinflálása, ennek akadálya most a magas devizaadósság, amit nem lehet magas inflációval megszüntetni. Ráadásul a magas infláció gyengítené a forintot, ami a devizaadósság emelkedéséhez vezetne. "A harmadik járható út a jegybanki tartalék felhasználása, amiből lehetne a devizaadósságot csökkenteni, és ha ez megvan, akkor jöhetne az elinflálás. Ebben új bankok vállalhatnak szerepet, akik a devizatartalékból a gazdasági szereplők adósságát átkonvertálhatják forintra" - vázolta fel a szakember.

A fent felvázolt adósságcsökkentési mód azonban Mellár szerint életveszélyes, mert a devizatartalék hiányában beindulhatna a spekuláció a forint ellen. Szerinte ahhoz, hogy érdemben csökkenhessen a GDP-arányos adósságunk, legalább 3 százalékos elsődleges többletre lenne szükség a költségvetésben.

Mellár Tamás előadásában kiemelte, hogy a jegybanki alapkamat csökkentése nem jelenti automatikusan az adósság csökkentését, mivel nincs szoros kapcsolat a finanszírozás reálkamata és az alapkamat között. "Ráadásul az alacsony kamat rövidtávon biztosan nem segít a gazdaság növekedésében, mivel válságok idején a beruházások meglehetősen kamatérzéketlenek, elég csak az Egyesült Államokra gondolni, ahol az évek óta minimális kamat sem indította be érdemben a gazdaságot" - vázolta fel.

A jövő adósságcsökkentése szempontjából a közgazdász szerint problémát jelenthet az, hogy a magyar társadalom most kezd szembesülni azzal, hogy a nagy ellátórendszerek fenntarthatatlanok, ezt a problémát már nem lehet sokáig elodázni, ezért a következő években a kormányok biztosan hozzá fognak nyúlni ezekhez a rendszerekhez.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!