2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg 2010 első félévében folyamatosan vették a magyar állampapírokat, kincstárjegyeket és a magyar részvényeket a külföldi befektetők, addig a második félévben az elbizonytalanodó befektetői környezetben, illetve a nem túl szerencsés kormányzati kommunikáció következtében több száz milliárd forint értékben adtak túl azokat. A magyar háztartások a kincstárjegyek piacát kivéve nettó vásárlók voltak.

A forintban denominált államkötvények értéke az előző negyedéves 627 milliárdos bővülést követően a második negyedévben 259 milliárddal csökkent, így a teljes állomány értéke 8412 milliárdot tett ki. Míg a magyar háztartások 41, a pénzügyi vállalatok 88 milliárd forint értékben vásároltak papírokat, addig a külföldiek 100 milliárd forint értékben értékesítették azokat. A tranzakciókat tekintve az állomány nettó 25 milliárddal nőtt.

A devizában denominált államkötvények értéke, a forint csökkenésének köszönhetően 5178,8 milliárdra nőtt a negyedév végi 4652 milliárd forintról. Ezen a piacon a pénzügyi vállalatok 48,9 milliárd, a háztartások 4,6 milliárd forint értékben vásároltak, míg a a külföldi szereplők 63 milliárd forintban adták el ezeket az eszközöket.

A kincstárjegyek piaca az első negyedévet követő 1872 milliárdról 1908 milliárdra nőtt, de még így sem éri el a tavalyi évvégi 2144 milliárdos szintet. Míg az átértékelésektől eltekintve a pénzügyi vállalkozások 177 milliárd forint értékben vásároltak, addig mind a magyar háztartások, mind a nem-rezidensek nettó eladók voltak. Előbbiek 47, utóbbiak 92 milliárd forint értékben értékesítettek papírokat.

A magyar részvények érteke a második negyedév lejtmenetének köszönhetően szűk 1000 milliárd forint értékben csökkent, az első negyedév végi 6509 milliárdról 5588 milliárd forintra. Ezen a piacon a magyar háztartások voltak a legoptimistábbak, hiszen 87 milliárd forint értékben vásároltak részvényeket, míg a pénzügyi vállalatok csupán 7 milliárdnyi papírt vásároltak, a külföldiek pedig 103 milliárdot dobtak piacra, így nemcsak lenullázták az első negyedévi 84 milliárdos vásárlásukat, hanem nettó eladók lettek a magyar részvények piacán. A háztartások részvényportfoliójának értéke viszont, a BUX lejtmenete ellenére 323,8 milliárdról 337 milliárd forintra nőtt, derül ki az MNB legfrissebb adataiból.

MFOR

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!